Araştırma İnceleme

Pazarlama Nedir?

Pazarlama Nedir ?

Pazarlama Nedir? Kurulan işletmelerin artış göstermesiyle birlikte pazarlama nedir konusu da merak edilenler arasında yerini almıştır. Pazarlama en basit tanımı ile herhangi bir işletmenin, üretmiş olduğu malları satarak kar elde etmesine kadar geçen sürece denilmektedir. Pazarlama kelimesinin tanımı kadar pazarlama süreci de çok büyük bir önem taşımaktadır. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için ilk olarak fırsat araştırması yapılmalıdır. Elbette ki sadece bu araştırma yeterli olmayacaktır.

Pazarlama ne işe yarar?

Buna ek olarak ise ürünlerin hangi pazarda satılabileceği konusunda araştırma yapılması da çok önemlidir. Bir sonraki adım ise hedef kitlenin belirlenmesidir. Bu süreçte işletmeler hangi malı üretip hangi kitleye satarak kar edeceklerine karar vermelidir. Yani pazarlanacak olan ürünlerin hangi yönleri ile farklılık yapacağı, satılan ürünün avantajları gibi konularda bir yol çizmek gerekir. Bu da hedef kitlenin oluşmasını sağlayacaktır. Pazarlama sürecinde 3. adım ise taktik pazarlama sistemini anlamak ve uygulamaktır. Bu süreçte işletmeler, pazarlayacakları ürünlerin fiyatlarını belirlerler. Ürün fiyatının ardından malların renklerine ve özelliklerine göre ayrımı yapılır. Akabinde ise tanıtmak amacıyla reklam vs. gibi politikalar izlenir. Bu da pazarlama sürecinin 4. maddesi olarak bilinen tutundurmayla alakalıdır. Tutundurma faaliyetlerinde herhangi bir markanın, hangi ürünü, hangi özelliklerle sattığı, avantajlarının ne olduğu hedef kitleye sunulmaktadır. Eğer satılacak ürün kişiler tarafında talep görürse bu işletmeler için çok büyük bir kar payı olacaktır. Tutundurma faaliyetlerini başarılı bir şekilde yürüten kurumlar, sonrasında ise kontrol aşamasına gelirler. Bu aşamada satılan ürünlerden geri bildirimler alınır. Yani kullanıcıların üründen ne denli memnun kaldığı ya da şikayetlerinin ne olduğu değerlendirilir. Değerlendirme olumlu ise hedef kitle artımına yönelik politika izlenir. Eğer değilse ürün iyileştirme yapılması şarttır. Sonrasında ise elde edilen kar oranları belirlenir ve duruma göre yeni stratejiler geliştirilebilir. Şirketlerin uygulama adımlarında ne kadar başarılı olduğu raporlanır. Eğer pazarlama konusunda bir başarı yakalanmış ise sıfırdan üretilmiş olan ürünler markalaşma yolunda ilerler. Bu da işletmeler için çok daha büyük bir kar oranına sahip olacaklarının habercisidir.

Pazarlama Nedir ?

Pazarlama Nedir? Kurulan işletmelerin artış göstermesiyle birlikte pazarlama nedir konusu da merak edilenler arasında yerini almıştır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar