Araştırma İnceleme

Mobbing nedir?

İçindekiler

Mobbing nedir?

Mobbing nedir? sorusunun cevabını merak eden yüzlerce kişi konuyla alakalı araştırma yapıyor ve birçok kaynak mevcut. Birçok iş yerinde ve kurumda çalışan kişilerin karşılaştığı Mobbing anlamı nedir?

Mobbing ya da bezdirip, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapmasıdır ve psikolojik işten yıldırma politikası denebilir.

Mobbing nasıl yapılır?

Ters Mobbing
Ters Mobbing

Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır. Özellikle hiyerarşik yapılanmış gruplarda ve kontrolün zayıf olduğu örgütlerde, gücü elinde bulunduran kişinin ya da grubun, diğerlerine psikolojik yollardan, uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır. Son dönemde sosyoloji ve hukuk başta olmak üzere çeşitli alanlarda disiplinler arası çalışılan bir konu haline gelmiştir.

Ters Mobbing Nedir?

Ters Mobbing Nedir? Ters Mobbing (Reverse Mobbing), bir astın veya grup olarak astların üstlerine, kendilerine yapılan mobbing neticesinde, kişisel anlaşmazlıklar sonucunda veya politik oyunlar sonucunda kasıtlı olarak psikolojik tacizde bulunarak, işten ayrılmadan ziyade üstün hiyerarşik pozisyonunu bozmayı hedeflediği bir yıldırma eylemi olarak bilinmektedir. Ters mobbingin uygulanmasında en yaygın olanlara asttan üste; sabote etme, talimatlara uymama, kasti yanlış işlem yapma, asılsız söylentiler çıkarma ve bilgi saklama gibi eylemler gerçekleştirilmektedir.

Özellikle Mobbingi büyük şirketler uygulamakta 2018 yılında ise devlet buna karşı ciddi önlemler almıştır. Ancak bunu mahkeme kararı ile ispatlama konusunda ciddi bir şekilde zorlanabilirsiniz.

Mobbing nedir?

Mobbing nedir? sorusunun cevabını merak eden yüzlerce kişi konuyla alakalı araştırma yapıyor ve birçok kaynak mevcut. Birçok iş yerinde ve kurumda çalışan kişilerin karşılaştığı mobbing nedir?

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar