Editörün SeçtikleriTeknoloji Haberleri

Microsoft’a ”Windows 10 cezası” tazminat ödeyecek

ABD’de bir kadın Microsoft’a otomatik Windows 10 güncellemesi sebebiyle açtığı davayı kazanmış oldu. Mahkeme teknoloji devini 10 bin dolar tazminat ödemeye mahkum etmiş oldu.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşamakta olan Teri Goldstein isimli bir kadın, Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarının izni olmadan Windows 10’a güncellenmesinin sonrasında Microsoft’a dava açmış bulundu. Cihazın güncellemenin sonrasında kullanılamaz hale geldiğini belirten kadın, işlerini yapamaz hale geldiğinin altının çizerek belirtti. Mahkeme Microsoft’u suçlu bularak Goldstein’a 10 bin dolar tazminat ödenmesi gerektiğine karar vermiş bulundu.
Microsoft’un avukatları şirketin herhangi bir suçu olmadığını iddia etse de ekstra masraflardan kaçınmak için davayı temyize götürmeyeceklerini açıklaması yapmıştı. Windows 10’un piyasaya sürüldüğünden haberinin bile olmadığını belirtmekte olan Teri Goldstein, güncellemenin bilgisayarını işlevsizleştirdiği buna rağmen teknoloji devinin teknik destek vermeyi reddettiğini belirtmişti.
Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10’u piyasaya sürdükten sonrasında ise Windows 7 ve 8’le çalışan cihazlara ücretsiz güncelleme hakkı vermişti. Şubat ayında Windows 10’u önerilen güncelleştirmeler listesine koymuştu. Microsoft, kullanıcılar aksini belirtmediği takdirde önerilen güncelleştirmeleri otomatik olarak bilgisayarlara yüklüyor. Bu güncellemenin kullanıcıların izni dışında yapılması sebebiyle, Microsoft hile yapmakla suçlanmış olarak hatırlanıyor.

[poll id=”2″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar