Araştırma İncelemeEditörün Seçtikleri

Maliyetlerde düşüş nasıl sağlanır?

Maliyetlerde düşüş nasıl sağlanır?

Maliyetlerde düşüş nasıl sağlanır? Bir maliyet kontrol sistemi oluşturmak, size tasarruf sağlayabilir ve uzun vadede rekabetçi kalmanıza yardımcı olabilir.

SISTEMATIK MALIYET KONTROLÜ

Maliyetlerde düşüş nasıl sağlanır? Başlıca maliyetlerinizi belirleyerek başlayın. Bunlar satın alma, üretim, satış ve pazarlama, finans veya yönetim olabilir. Kâr ve zarar tablolarınızı son altı aydan itibaren değerlendirin ve masraflarınızı en yüksekten en düşüğe doğru sıralayın. Maliyetleri nereden indirebileceğiniz alanları belirleyin.

En çok işe yarayan alanlarda maliyet tasarrufu taktikleri uygulamaya odaklanın, örneğin:

 • Bazı işleri dış kaynak kullanarak ya da tam zamanlı yerine yarı zamanlı olarak birini çalıştırarak ücretten tasarruf edilebilir mi?
 • Sigorta masrafları yüksekse yeni, daha ucuz bir tedarikçi aramayı deneyin
 • Kısa vadede, hammadde için uzun vadeli sabit faizli işletme kredileri veya sabit fiyatlı sözleşmeler gibi diğer maliyetlerin kontrolü zorlaşmaktadır. Bununla birlikte, bunların ne zaman yenilenip tedarikçilere ihale yapmayı planladığını not edin.

GERÇEK MASRAFLARI BÜTÇELERLE KARŞILAŞTIRMA

Gerçek maliyetlerinizi kaydedin ve bunları bütçenizde tahsis edilen tutarla karşılaştırın. Harcamayı planladığınız ile harcadığınız arasında bir tutarsızlık olduğunu düşünmeye çalışın. Maliyet ne kadar büyük olursa, tasarruf için o kadar çok olmalıdır.

Bütçelendirilen maliyetlerinizden daha yüksek olan gerçek maliyetler genellikle maliyeti düşürmenin yoludur. Düşük maliyetler, iyi yönetime işaret edebilir, ancak kalite veya potansiyel sorunlarda meydana gelen düşüşleri de yansıtabilir.

Bir e-tablo, maliyetleri düzenli olarak (örneğin aylık olarak) kaydetmenin ve karşılaştırmanın kolay bir yoludur. Perşembe günleri neyi yaptığınızı ve nasıl bir performans sergilendiğini periyodik olarak inceleyin.

İşletmenizi benzer diğer işyerleri ile karşılaştırarak değerlendirme, performansınızın bir alt standart olduğunu gösterebilir. Örneğin, atık düzeyleriniz endüstri ortalamasından daha yüksek olabilir. Bu maliyet tasarrufu sağlayan çözümleri uygulamak ve hedef belirlemek için bir fırsattır.

BU TASARUFA KİMLER KATILMALI

Mümkünse her bir masraf bir kişinin veya yöneticinin sorumluluğunda olmalıdır. İş boyunca bu maliyetten bir kişi sorumluysa, bazı maliyetlerin kontrol edilmesi daha kolay olacaktır. Çalışanlarınızı maliyet kontrolüne dahil edin. Onlara maliyet düşürücü fikirler önermek ve onlara neyin sebep olduğu veya zaman kaybeden şeyleri sormaya teşvik edin.

Değişikliklerin sebeplerini açıklarsanız ve işin faydalarını anladıklarında çalışanlar maliyet kontrolü girişimleri ile daha fazla işbirliği yaparlar.

BAZI KOLAY TASARRUFLAR

Kalite ve performans üzerinde olumsuz etkisi olan, az riskle azaltılabilen bazı maliyetler vardır. Ve bu tasarruflar şunlardır:

 • Gereksiz masrafları ortadan kaldırarak. Kullanılmayan telefon hatları ve bilgisayarlar gibi cihazları kaldırın.
 • Tüm reklamların getirisini ölçerek işe yaramayan şeyleri ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Yüksek fiyatlı tedarikçilere alternatifler bulmak veya indirimlerle müzakere etmek ve daha iyi ödeme koşulları sağlamak.
 • Düşük kaliteli bir ürün için yüksek kaliteli bileşenler kullanımından kaçınmak.
 • Verimsizliği ortadan kaldırın.
 • Sık sık küçük siparişler vermemek. Zamanı boşa harcıyorlar ve toplu satın alma indirimlerini kaçırmanıza sebep olur.

DIĞER TASARRUF IMKÂNLARI

Tüm maliyetlerinize sistematik bir yaklaşım getirmek, maliyetleri kontrol altına almak için başka fırsatları da vurgulamalıdır. Çoğu durumda maliyetleri düşürmek, işinizi değiştirme biçiminizi değiştirmenizi, ancak temel işletme faaliyetleriniz için risk oluşturmanın potansiyelinin farkında olmanızı gerektirir:

 • Çaba sarfetmek ve zaman kazandırmak için süreçleri yeniden tasarlayın.
 • Teknoloji ve otomasyondan daha fazla yararlanın.
 • Daha iyi indirimler almak ve güçlü ilişkiler kurmak için satın alma işlemlerini daha az tedarikçi ile birleştirin.
 • Düşük fiyatlar karşılığında uzun vadeli tedarik sözleşmelerine veya yıllık satın alım miktarlarına katılıp daha uzun ödeme şartlarını görüşün.
 • Ürün yelpazesini geriye doğru çekin ve üretim faaliyetlerini artırın.
 • Boş alan bırakarak tesislerinizden en iyi şekilde yararlanın.
 • Mümkün olduğunca e-posta, internet araması (Skype gibi) veya telekonferans yoluyla iletişim ve seyahat masraflarını azaltın.
Maliyetlerde düşüş nasıl sağlanır?

Maliyetlerde düşüş nasıl sağlanır? Bir maliyet kontrol sistemi oluşturmak, size tasarruf sağlayabilir ve uzun vadede rekabetçi kalmanıza yardımcı olabilir.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar