Araştırma İnceleme

Kredi veren kurumlar

Kredi veren kurumlar

Kredi veren kurumlar Kredi, bireyler için acil nakit ihtiyaçları anlamına gelmektedir. Kimi durumlarda ev almak, taşıt almak veya ticari olmayan farklı bir ihtiyaç sebebiyle başvurulan krediler bankalar tarafından onaylanmayabilmekte bazen. Bu, bireylerin kredi risk değerlendirmelerine göre belirlenmekte olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kredi Veren Kurumlar Hangileri?

Ancak daha sonrasında ise bireyler, bu noktada çok dikkatli olmalılardır. Zira yasal düzenlemeler gereği kredi verme yetkisi bankalar ve ilgili finans kuruluşlarına ait olarak bilinmektedir. Bunun dışındaki kurum, birey ya da kuruluşlar kredi veremezler. Vermeleri durumunda tüketici hakkını yasal olarak arayamaz. Bu sebeple tefeci, faizci gibi halkı sömürmeye çalışan kişi ve gruplardan uzak durmak, her zaman için yeğdir. Peki bunun devamında, bu noktada ne gibi bir çözüm yolu sunulabilir?

Devlet, böyle durumlar için bâzı kurum ve kuruluşlarına özel olarak kredi kullandırma yetkisini vermiştir bilgi ışığında yer alarak. Türkiye’de bu şekilde birçok kuruluş kredi verme yetkisine sahiptir. Bunların başında yer alan OYAK kurumu gelmekte olduğu görülmektedir. OYAK, müşterileri için kredi avantajları sunmakta olan resmi ve yasal bir kuruluş olarak bilinmektedir. OYAK’ın yanı sıra keza POLSAN da, bankalar dışında kredi veren bir diğer kuruluş olarak bilinmektedir. Bu kuruluşların dışında yer alan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de kredi vermekte olduğu bilinmektedir. Genellikle kendi üye ve çalışanlarına kredi veren bu tür işletmeler, düşük faiz oranları ile oldukça faydalı olmaktadır. KOSGEP de kredi veren kurumlar arasında yer almaktadır. Bu kurum ise, daha çok kobilere kredi vererek onların gelişmesini sağlamaktadır. Bir Diğer Kredi veren Kurum İse İLKSAN dır İl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli (hizmetli hariç) Anasınıfı ve Sınıf Öğretmenleri 35 Bin TL ye kadar kredi kullanabilirler ayrıca oto ve ev kredi seçenekleri de inceleme yapıldığına görülmektedir.

Kredi veren kurum ve kuruluşlar

Kredi kullanmak isteyen bireyler, vatandaşlar, öncelikle bankalara başvuru yapmalıdırlar. Eğer olumsuz bir sonuç ile karşılaşırlarsa da bu sefer yukarıda ismi verilen muhtelif kurum ya da kuruluşlara kredi için başvuru yapabilirler. Kesinlikle yasal olmayan ve toplum kurallarına aykırı hareket eden kişilerden senet veya ipotek karşılığında kredi alınmamalıdır. Çünkü bu tür durumlarda bu kişiler, genellikle muhtaç kişiye yüksek faiz oranları ile kredi verip karşılığında da senet imzalatırlar. İşte bu noktada kredi geri ödenmezse çok farklı yaptırımlar ile karşı karşıya kalınabilir. Tüm bu olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına kredi notunuzu yüksek tutmakta da fayda bulunmakta olduğu gözlenmektedir.

 

Kredi veren kurumlar

Kredi veren kurumlar Kredi, bireyler için acil nakit ihtiyaçları anlamına gelmektedir. Kimi durumlarda ev almak, taşıt almak veya ticari olmayan farklı bir ihtiyaç sebebiyle başvurulan krediler bankalar tarafından onaylanmayabilmekte bazen.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar