Araştırma İncelemeBankacılık
Neler Oluyor?

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli?

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli?

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli? Konut Kredisi olsun, Taşıt Kredisi veya İhtiyaç kredisi kullanmadan öncesinde ise dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Eğer önceden kredi kullanmışsanız çoğu konu hakkında bilginiz vardır.

Bununla beraber keşke haberim olsa diye yakınmayın. Veya çok küçük de olsa bununla beraber bu tür konulardan zararda edebilirsiniz. Finanspara olarak bu konulara ve kredi almadan önce nelere dikkat etmeliyiz? İşte Detaylar Finanspara ile sizlerle…

Kredi çekerken dikkat edilmesi gerekenler?

Kredi almadan öncesinde ise bu çok önemli aylık ne kadar ödeyebiliriz ve kaç ay ödeyebiliriz diye kendi bütçemizi oluşturmamız gerekmekte ve bu çok önemli bir husus. Çünkü, ihtiyaç kredisi ve taşıt krediler ise sıralayacak olursak ise 6 ay, 12 ay, 24 ay,36 ay, 48 ay, 60 ay gibi, Konut kredi faizler ise 5 yıl ve 10 yıl için farklı faiz oranları uygulamaktadır.
Tabi Faiz karşılaştırması yaparken en önemli noktalardan bir tanesi de komisyon, expertiz, sigorta gibi masraflar faiz konusunda 1-2 puanın hesabını yaparken komisyon, sigorta gibi masraflar daha fazla masraf açıyor.
Aldığınız kredi miktarı da ayrıca yukarıda saydığım iki maddeyi etkilemektedir. Sonuçta ne kadar az kredi kullanırsanız o kadar fazla ödeme gücünüz ortaya çıkacak ve faiz oranları da bunlara mukabil düşecektir.
Tüm bu maddeleri göz önünde bulundurarak tüm bankalardan faiz oranları ve komisyon, sigorta, expertiz gibi ücretleri karşılaştırın. Bazen aynı bankanın farklı şubesi bile daha düşük oranlar verebiliyor. Ve kullandığınız kredi miktarına göre bazen faiz oranlarında dahi banka müdürüyle pazarlık yapabilirsiniz.
Bana kredi vermezler diye paniğe kapılıp tüm bankalara kredi başvurusunda bulunmayın. Bu sizin kredi skorunuzun düşmesine neden olur. Sonuçta alacağınız kredi tutarı gelirinizle endeksli olarak bağlıdır.
Her bankanın kredi sözleşmesi bulunmaktadır. Ve kredi hakkındaki tüm şartlar ve masraflar yazmaktadır. Kredi kullanmadan önce bu sözleşmeyi imzalatırlar. Bu sözleşmeyi 1 Gün alıp okuma hakkınız var. Bu sözleşmeleri mutlaka okuyunuz.

 

 

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar