Araştırma İncelemeBankacılık
Neler Oluyor?

Kredi Almak İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Kredi Almak İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım?

Kredi Almak İçin En Az Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım? Kredi alabilmek için belirli şartlar, bankaların risk politikaları ve tüketicinin krediye uygunluk durumu gibi detaylar, bankalar tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. Bu detaylardan en önemlisi de, tüketicinin sigortasının olmasıdır. Yine bu sigorta olayının bir başka detayı ise sigorta süresidir. Yani herhangi bir tüketici, bankaların ürünlerinden tam olarak yararlanabilmek adına, belirli bir süre sigortalı olmak durumdadır. Peki, kredi almak için en az kaç ay sigortalı olmak lazım?

Kredi konularının belki de en çok sorulan soruların başında da “kredi almak için en az kaç ay sigortalı olmak lazım?” sorusu yer almaktadır. Bu soru, sürekli olarak rivayetlere göre cevaplanmaktadır ve bu konuyla ilgili yasal prosedürleri bilen kişi sayısı da oldukça azdır.

Bankalar, kredi risk politikaları gereği belirli bir süre düzenli olarak sigortası yatırılmış olan kişilerin, kendilerinden kredi alabileceklerini belirtmektedirler. Bu durum her bankaya göre farklılık gösterebilmektedir ve yine bazı şartlar durumunda da bu sürenin uzayacağını söyleyebilmek mümkündür. Bankalardan kredi alabilmek adına minimum 6 ay sigortalı olmak gerekmektedir. Genel olarak gözetilen süre zarfı 6 ay olsa da,bazı bankalar ve kredi notu sistemine göre bu sürenin daha da uzun olması gerekliliği söz konusu olabilmektedir. Özellikle geçmişte kredi sicili zarar gören kişiler, bu konuda daha farklı yaptırımlar ile karşılaşabilmektedirler. Bu konuda net bir bilgi alabilmek adına, bankalarla görüşmenizin daha mantıklı bir seçenek olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Yine bazı durumlara göre bankalar bu süreyi 4 aya dahi düşürebilmektedir. Bu durum kesinlikle gelire, çalışılan kuruma, kişinin kredi siciline vb. unsurlara göre değişim göstermektedir. “Bankalardan kredi almak için en az kaç ay sigortalı olmak lazım?” sorusunun net cevabı sadece banka şubelerinde öğrenilebilmektedir.

Bankaların Sigorta Şartı Sunmalarının Sebebi Nedir?

Bankaların Sigorta Şartı ,Sunmalarının Sebebi Nedir?
Bankaların Sigorta Şartı ,Sunmalarının Sebebi Nedir?

Bankaların bir tüketiciye kredi verebilmek adına belirli bir süre sigorta şartı sunmalarının en önemli nedenlerinden biri, ödemelerini güvence altına alabilmektir. Bankaların risk politikaları gereği, 6 ay sigortalı olma durumu, bir bankanın kredi verebilmesi konusunda yeterli bir çalışma sürecidir. 6 ay sigortalı olan bir kişinin, ilerleyen süreçte de çalışabileceğini, ödeme gücünün olabileceğini ve artık bir gelirinin olduğunu düşünen bankalar, bu nedenle böyle bir şart sunarak tüketicilerin karşısına çıkmaktadırlar.

Sigortam Yok Ama Gelirim Var. Kredi Çekebilir Miyim?

Gelirim Var Ama Sigortam Yok. Kredi Çekebilir Miyim?
Gelirim Var Ama Sigortam Yok. Kredi Çekebilir Miyim?

Sigortasız olup da, geliri olan birçok kişi bulunmaktadır ve bu kişilerin gelirleri, bazı durumlarda sigortalı kişilere göre daha fazla olabilmektedir. Haliyle bu durumlarda, sigortası olmayan ancak geliri olan kişiler, “sigortam yok ama gelirim var. Kredi çekebilir miyim?” sorusunun cevabını aramaktadırlar.

Bu konuda durum tamamıyla bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir. Öte yandan gelirinizin banka kayıtları üzerinden belgelenebilir olması da, oldukça büyük önem taşıyan bir durumdur. Bankalar, bazı durumlarda ise hesabınıza giren çıkan paraya göre de, bu konuda kararlarını verebilmektedirler. Yani bu durumun tamamen şansa kaldığını ve bankaların sistemlerine uygun olup olmadığınıza bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle freelancer olarak çalışanlar veya çeşitli şekillerde internet üzerinden gelir elde edenler, bu soruyu en çok soran kişiler olarak bilinmektedirler.

Bu konu ile ilgili olarak sonucu, yine sigortalı olan kişilerde olduğu gibi bankaya gidip yaptığınız kredi başvurusu sonucunda alabilmeniz söz konusudur. Bunun yanı sıra kredi notunuzun da yüksek olması ve geçmişte herhangi bir borcunuz nedeniyle yasal takibe girmemiş olmanız, önem taşıyan bir başka noktadır.

 

Reklam

Erkan Akdağ

Finanspara Piyasa Araştırmacısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar