• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2210524,469
  % 0,53
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Köroğlu Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Edebi Kişiliği Nelerdir?

Köroğlu Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Edebi Kişiliği Nelerdir?

Köroğlu Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Edebi Kişiliği Nelerdir? Köroğlu, on altıncı yüzyılın sonlarında yaşamış olup Kafkaslardan Rumeli’ye kadar ünü yayılmış bir halk ozanı olarak bilinmektedir. Köroğlu kimdir diye araştırma yapıldığında çok keskin kaynaklara bulunmuyor. Celali isyan döneminde ünlenmiş bir halk ozanımız olarak bilinmektedir. Babasının intikamını almak ve kötüleri cezalandırmak için dağa çıktığı söylenmektedir. Asıl adının Ruşen Ali olarak bilinmektedir.

Köroğlu Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Edebi Kişiliği

Babasının Bolu Beyi tarafından zulme uğramasından sonra kendini dağlara salmıştır. Bu durum köroğlu nun eserleri üzerinde çok etkili olmuştur. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi meydan okuma ve destansı ağıtlar buradan gelmektedir. Köroğlu’nun III. Murat döneminde İran savaşlarına da katıldığı bilinmektedir.Köroğlu hayatı genel olarak dağlarda, savaşlarda ve mücadelelerde geçmiştir. Şiir ve eserlerine baktığımızda yalnızca bir tane Köroğlu değil, birden fazla Köroğlu olduğunu savunanlar da vardır.

Hayatı, Şiirleri Ve Edebi Kişiliği Nelerdir?

Hayatı, Şiirleri Ve Edebi Kişiliği Nelerdir?

Köroğlu Kimdir?

Köroğlu’nun hayatını incelediğimizde ise 16. Ve 17. Yüzyıllarda yaşamış olan Köroğlu bilinen en ünlü ozanlardan biri olarak bilinir. Eşkıya, Yeniçeri ve Levent Köroğlu olmak üzere 3 ayrı Köroğlu olduğu bilinmektedir. Şiirlerinden çıkarılan ana bakış açısına göre tek bir Köroğlu olması mümkün görünmemektedir. Daha sonraki dönem ise Köroğlu olarak kendini tanımlamış, şiirlerinden esinlenmiş çok sayıda farklı Köroğlu olduğu görülmektedir. Köroğlu olarak bizim tanımladığımız ise Kafkaslardan Rumeli’ye kadar uzanan Köroğlu’dur. Genelde Bolu çevresinde yaşadığı bilinmektedir.

Köroğlu Şiirleri

Köroğlu’nun Divan edebiyatını kullanmadığını belirtebiliriz. Özellikle Koçaklama şiir türünün Köroğlu ile başladığı bilinmektedir. Meydan okuma ve öğüt verme Köroğlu şiirlerinin özünde mevcuttur. Âşıkların piri olarak bilinmesi ve türkülerinin bu anlamda ön plana çıkması şair için önemli özelliklerden biridir.

Şiirlerinde samimiyet, akıcılık, coşku, kahramanlık ruhu ve destansı nitelikler olarak görülür. Gerek eşkıya, gerekse de hece vezniyle şiirlerini yansıtmıştır. Bu çerçevede köroğlu nun şiirleri o zamandan günümüze kadar uzanmıştır.

Köroğlu şiirler anlam ve konu bakımından çok zenginidir. Bu anlamda köroğlu nun şiirleri günümüze kadar uzanmıştır.

Yürün aslanlarım savaş edelim
Benden selam olsun Bolu Beyi’ne
Ay yansın ağalar güneş tutulsun
Yasladım arkamı dağ ile taşa
Canım kırat gözüm kırat
Ben gelince
Karlı dağların ardından
Köroğlu Kimdir? Hayatı, Şiirleri Ve Edebi Kişiliği 3

Bunun benzeri birden çok şiiri vardır. Köroğlu’na ait Benden selam olsun Bolu Beyi’ne ait şiirinden bir dörtlükten alıntı;

Benden selam olsun Bolu Beyi’ne
Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır
Ok gıcırtısından kalkan sesinden
Dağlar seda verip seslenmelidir.
Düşman geldi tabur tabur dizildi
Alnımıza kara yazı yazıldı
Tüfek icat oldu mertlik bozuldu
Eğri kılıç kında paslanmalıdır.

Destansı ve meydan okuma türlerini seven Köroğlu halkın içinden gelen bir dille anlatmaya çalışmıştır.

Köroğlu Eserleri

Köroğlu eserleri genellikle şiirlerden oluşmaktadır. Çok sayıda halk şiirini yazmıştır. Çok sayıda eseri günümüze kadar yansımıştır. Halkın içinden gelen biri olarak eserlerinde halkın sorunlarını, dönemin mücadelelerini ve kendi yaşamından alıntıları şiirlerine yansıtmıştır. Bu anlamda köroğlu şiir ve eserleri her zaman değerini korumuştur. Köroğlu eserleri şu şekildedir.

Hemen Mevla İle Sana Dayandım
Meydan Gümbür Gümbürlenir
Benden Selam Olsun Bolu Beyi’ne
Dinle Sözlerimi Han Oğlum Ayvaz
Yürün Beyler Korkman Gününüz Doğdu
Karşıdan Gelen Piyade
Çar Köşe Fani Dünyada
Tan Yeri Atmadan Şafak Sökende
Ay Yansın Ağalar Güneş Tutulsun
Yiğitler Silkinip Ata Binende
Yol Verin Dumanlı Dağlar
Kimisi Pınar Başında

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.