Araştırma İncelemeEditörün Seçtikleri

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır? Bir ev sahibi olmak hepimizin hayalini süsler. Ama kolay değildir bu zamanda para biriktirip ev almak. Ev satın almak istiyorsanız büyük bir birikim yapmış olmalısınız. Yaptığınız birikim çoğu zaman almak istediğiniz ev için yeterli olmaz. Bu durumda çevrenizdeki tanıdıklardan borç almak istersiniz. Ancak aradığınız meblağ yüksek olduğundan o kadar kolay değildir bulmak. Bulsanız bile borç aldığınız kişi kısa bir süre sonra sizden borcunuzu talep edecektir. Düştüğünüz sıkıntı sizi belki de ev aldığınıza bile pişman edecek.

Konut Kredisi Hesaplama Yöntemleri

Birçoğumuz ev almak için türlü seçenekleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu seçeneklerden biride konut kredi kullanmak, ama bir kısmımızda bu konuda türlü korkular yaşıyor, bankaya borçlanmaktan çekiniyoruz. Kredi taksitlerinin fazla olması, yüksek faiz oranları, uzun bir vade de borçlanmak gibi birçok sorunun cevabını arıyor, avantajlı bir yol bulmaya çalışıyoruz.

Aslında konut kredisi kullanmak düşündüğünüz kadar ürkütecek bir durum değil. Yüklü birikimler yapıp ev alma şansınız yok ise, en avantajlı seçeneğiniz bankadan konut kredisi kullanmak. Özellikle oturduğunuz ev kira ise, kredi taksitlerinizi ödemekte çok da zorlanmazsınız. Ödediğiniz ev kirasının üzerine bir miktar daha katarak, kredi taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

Bir ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmanın avantajlarından biride ödeyeceğiniz taksit tutarlarının kredinizin geri ödeme süresince sabit hesaplanmasıdır. Kiracı olarak ödediğiniz kiranın her yıl % 10 gibi bir oranda arttığını düşünürseniz, bankadan konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca faiz oranlarının değişmesi durumunda da kredinizi yeniden yapılandırabilir taksit sayısını ve ödediğiniz taksit miktarından düşürebilirsiniz.

Peki, konut kredisi nasıl hesaplanır? Konut kredisi kullandığınızda, geri ödeme aşamasında kredinizi anapara, faiz ve vergiler oluşturur. Kullandığınız kredinin vade ve tutarına göre aylık taksitleri belli olur. Ödeyeceğiniz faiz tutarı, kredinizin vadesi ile doğrudan ilgilidir. Konut kredinizi ne kadar uzun vade de ödemek isterseniz, o kadar fazla faiz ödersiniz. Ödediğiniz ilk taksitlerin büyük kısmını faiz oluşturur. Yani kullandığınız konut kredisinde seçtiğiniz uzun vade maliyetinizi artıracaktır. Aylık ödeme planınızı sizi çok zorlamayacak şekilde daha kısa vadeli seçebilirseniz, daha az faiz ödemiş, evinizin maliyeti de düşürmüş olursunuz. Ayrıca konut kredi kullandığınızda, ekspertiz ücreti, kredi tahsis ücreti gibi karşınıza çıkacak masrafları da önceden bilmenizse fayda var.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır? Bir ev sahibi olmak hepimizin hayalini süsler. Ama kolay değildir bu zamanda para biriktirip ev almak. Ev satın almak istiyorsanız büyük bir birikim yapmış olmalısınız.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar