• YARIM ALTIN
  8.373,00
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8216
  % -0,24
 • € EURO
  35,6701
  % -0,61
 • £ POUND
  42,4226
  % -0,36
 • ¥ YUAN
  4,5135
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3738
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  2151591,278
  % -4,19
 • BIST 100
  11.089,53
  % -0,74

Konut Kredisi Katılım Bankasından mı Bankadan mı Alınmalı?

Konut kredisi almayı düşünüyorsanız normal bankalar ile katılım bankaları arasındaki detayları da öğrenmenizde yarar var.

 

 
Nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek, yeni bir araç veya konut sahibi olabilmek istiyorsanız bankalar tarafından sunulmakta olan kredilerden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Eski dönemlerde klasik bankaların sunduğu bu hizmetler artık katılım bankası adı verilen faizsiz sistemi benimsemiş olan bankalar tarafından da sunulmaktadır.

Katılım bankaları klasik bankalarda olduğu gibi müşterilerinin tamamına araç, konut ve ihtiyaç kredileri sunmaktadırlar. Fakat katılım bankaları kredi isminde ufak bir değişiklik yaparak bu krediyi “Finansman” olarak sunarlar. Normal banka kredileri ile katılım bankaları kredisi arasındaki farklara gelin birlikte göz atalım.

Bu farkları ele almadan önce ilk olarak normal ve katılım bankalarının hangi türde faaliyette olduklarına göz atılması gerekiyor. Klasik olarak hizmet vermekte olan bankalara herhangi bir sebepten dolayı kredi başvurusu yaptığınız zaman bankanız sizlere aylık olarak ödenecek olan faiz tutarını, kredi masraflarını ve aylık tutar bilgilerini sunar. Bu bilgiler ışığında eğer kabul ederseniz bankadan kredi alabilirsiniz. Faiz sistemi de klasik bankalarda mevcuttur.

Katılım Bankasının Farkı Nedir?
Katılım bankalarında ise finansman desteği sağlanırken faiz yerine kar payı ve komisyon ücretleri göz önünde bulundurulur. Satın almayı düşündüğünüz konutun gerçek tutarı üzerine katılım bankası tarafından belirli bir miktarda kar oranı ve komisyon ücreti eklenir. Böylelikle konutun satın alınması sağlanır.

İki bankada konut kredilerinde finansman desteğini sağlarken aralarındaki tek ve en büyük fark konutun satın alım şeklinde meydana gelmektedir. Normal bir banka ile alacağınız konutu kullandığınız krediden sonra gidip kendiniz satın alabilirsiniz. Ancak katılım bankası kredileri ile konut satın almak istediğiniz zaman banka sizin adınıza o konutu satın almaktadır.

Normal bankaların katılım bankalarına göre avantajlı olduğu noktalar da mevcuttur. Faiz oranları, komisyon ve kar payları bazı durumlarda normal bankaların faiz oranlarından daha yüksek olabilmektedir. Bu durumda konut satın alımı için krediye ihtiyacınız olduğu zaman detaylı bir şekilde bankaların tüm kredi seçeneklerini araştırmanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Ülkemizde hizmet vermekte olan normal bankaların ve katılım bankalarının internet şubelerini veya size en yakın olan şubelerini ziyaret ederek konut kredileri arasından kendi bütçenize en uygun olanını alabilir ve hayalinizdeki yeni evinize kavuşabilirsiniz. Faiz oranlarını hesaplarken aynı zamanda kredi ve dosya masrafı gibi ek ücret gerektiren hususları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

[poll id=”2″]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.