Araştırma İncelemeEditörün Seçtikleri
Neler Oluyor?

İstiklal Marşı Kabulü

İstiklal Marşı Kabulü Tarihi

İstiklal Marşı Kabulü tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını sembolize etmekte olan ve milli marş olarak kabul edilerek milli marşımız olan İstiklal Marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış, Zeki Üngör tarafından ise besteleme yapılmıştır.

İstiklal Marşı Ne Zaman Kabul Edildi

İstiklal Marşı Ne Zaman Kabul Edildi? Kurtuluş Savaşı esnasında Türk milleti zorlu bir mücadeleye girişmişken Milli Eğitim Bakanlığı milli bir marş ihtiyacı duymuş ve bunun için 1921 yılında bir şiir yarışması düzenlemiştir. Bu yarışmaya 724 şair eser göndermiş ve eserlerinin milli marş olarak kabul edilmesini istemişlerdir. Mehmet Akif Ersoy bu yarışmayı kazanan kişiye para ödülü verileceğinden dolayı başlangıçta yarışmaya katılmak istememiştir. Daha sonrasında ise o yıllarda Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ısrarı üzerine ödülü almamak kaydı ile yarışmaya katılmıştır.

Mehmet Akif’in Kahraman Ordumuza başlıklı şiiri yapılan bu yarışmada birinci olur. O yıl düzenlenen beste yarışmasında da yer alan Ali Rıfat Çağatay’ın bestesi kabul görmüş ve İstiklal Marşı 1924’ten 1930’a kadar bu beste ile yayınlanmıştır. 1930’dan sonra ise milli marşımız Zeki Üngör’ün bestesi ile çalınmaya başladı.

İstiklal marşı ne zaman yazıldı?

İstiklal marşı ne zaman yazıldı? İstiklal Marşı, 17 Şubat 1921 tarihinde yer alan Hakimiyet-i Milliye ve Sebilürreşad gazetelerinde yayınlandıktan sonrasında ise, on iki gün sonra ise Konya’da Öğüt gazetesinde yer aldı.

İstiklal Marşı
İstiklal Marşı

 

İstiklal Marşı Kabulü

İstiklal Marşı Kabulü

İstiklal Marşı Kabulü

İstiklal Marşı Kabulü ne zaman yapıldı? İstiklal Marşı kim tarafından bestelendi? İstiklal Marşı hangi yıllarda yazıldı ve kabul edildi?

Kullanıcı Oyu: 4.68 ( 2 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar