Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

İş Güvenliği Levhaları

İş Güvenliği Levhaları

İş Güvenliği Levhaları İşçi güvenliği ve sağlığını korumak için, iş yerlerinin güvenlik önemlerini aldığı yani uygun koşulların bulunduğunu gösteren iş güvenliği levhalarının kullanılması yasalarla zorunlu kılınmıştır.  Bu nedenle çeşitli tabelalar yaptırılmalıdır. Ancak yapılan levhaların güvenlik konusundaki önemli bilgileri içermesi ve açık bir şekilde belirtiyor olması da çok önemli bir kısastır. Peki iş güvenliği levhaları nasıl olmalı ? İşte detaylar…

Herhangi bir iş yerinde İş Güvenliği ve Sağlığı Mevzuatının 5. maddesinin C Bendinin 5. fırkasına göre yapılan analizler sonucunda ortaya çıkabilecek tehlikelerin ortaya konulmasının ardından, risklerin giderilmesi konusunda yeterli azaltılma yapılmamış ise kurumlar, önemli güvenlik ve sağlık kurallarını belirten levha ve işaretleri iş yerlerinde bulundurmak zorundadırlar. Elbette ki bu da yeterli değildir. İşverenin asli yükümlülüklerinden biri de çalıştırdığı kişileri levhalar konusunda bilgilendirmesidir.  Mesela levhada bir baret işareti bulunuyorsa, bunun çalışırken mutlaka baret takılması anlamına geldiğini ikaz ederek söylemesi şarttır. Kanuna göre iş yerlerinde güvenlik amacıyla bulunan tabelaların açıklayıcı bir şekilde yazısı işçilere teslim edilmelidir. Yine aynı kanunun 8. maddesine göre de işçilerin güvenlik ve sağlıklarını korumak amacıyla oluşturulan levhalardaki uyarılar karşısında işçilerin görüşleri ve düşüncelerinin dinlemesinin gerekliliği yazmaktadır.

İş Yerinde Kullanılan Levhaların Anlamları

Kurumun çalışma koşullarına göre oluşturulmuş olan levhalardaki güvenlik önlemleri genellikle kırmızı, sarı, mavi, yeşil ve turuncu gibi renklerle belirtilir. Kırmızı renkli levhalar genellikle yasak İşareti, tehlike alarmı ve olası yangın durumunda, yangınla mücadele etmekte yardımı dokunacak alet edatlarda kullanılmaktadır. Sarı renkli levhalar ise, işçilerin dikkatli olması ve önlem alması anlamına gelen daha çok uyarı işaretleri barındıran tabelalardır.Bir iş yerinde mavi renkli levhalar görüyorsanız, bunun bir zorunluluk içerdiğini bilmelisiniz. Çünkü mavi renk kullanılan tabelalar genellikle, iş yerinde kaçınılmaz olarak uyulması gereken kuralları belirtir. Yeşil renkli levhalar ise acil durum belirtmektedirler. Mesela ani bir yangından kaçış için kapılar ve yolların bulunduğu yerleri  gösteren işaretler bu tür levhalara verilebilecek en güzel örnekler arasında yer almaktadır. Turuncu rengin kullanıldığı levhalar genellikle fosforludurlar. Bu da bir nevi güvenliğin arttırıcı işaretleri içermektedir.

İş Güvenliği Levhaları

İş Güvenliği Levhaları İşçi güvenliği ve sağlığını korumak için, iş yerlerinin güvenlik önemlerini aldığı yani uygun koşulların bulunduğunu gösteren iş güvenliği levhalarının kullanılması yasalarla zorunlu kılınmıştır. 

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar