• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2210524,360
  % 0,53
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Hizmet Sektörünün Getirisi Nedir?

Hizmet Sektörünün Getirisi Nedir?

 Hizmet Sektörünün Getirisi Nedir? Parasal olmayan ürün ve malların sunumuyla gelir sağlayan, firmaların oluşturduğu endüstri alanındaki sektördür. Bununla birlikte, üçüncü endüstriyel sektör olarak da nitelendiriliyor. Sürekli olarak gelişim sağlayan bu sektörün, değişim ve dönüşüm sebebinin, insan zekasına olan talebin artmasına bağlanıyor. Tüketicilerin yanı sıra işletmelerde hizmet sunmayı ihtiva etmektedir.

Dünya genelinde, son yirmi yılda gerçek anlamda bir ilerleme kat etmektedir ve ilerledikçe, çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Müşteri memnuniyetinin sağlanması amacıyla çalışmalar yapılarak, kaliteyi arttırıcı etkenlere ağırlık verilmiştir. Bu nedenle, bu sektörde, kalitenin incelenmesi ve arttırılmasında en büyük etkenlerden olan, itimat ve fizyolojik yapılarının ön plana çıkarılması amaçlandığı belirtiliyor.

 Hizmet Sektörü

 Satışı yapılan faaliyetlerin, memnuniyet ve tatmini amacıyla kurulmuş kuruluşlardır. Parasal olmayan her türlü faydalı etkinlikleri tüketicilere aktarılması amaçlanmaktadır. Bu sektör üretilen mal ve hizmetlerinden ziyade tecrübe ve yeterliliğe dayanmaktadır. Müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine göre sınıflandırılmaktadırlar. Dolayısıyla müşterilerle iletişim yoğunluğunun yaşanması, hem müşteri beklentilerini karşılamakta, hem de hizmet kalitesinin değerini arttırılmasına neden olmaktadır.

Hizmet kalitesinin arttırılması, önemli ilerlemeler kaydedeceği gibi müşteri bağlılığının arttırılmasına neden olacağı söyleniyor. Müşterilerine verdikleri kaliteli hizmetler, hizmet şirketlerinin diğer şirketler arasında rekabete girmesi ve değer kazanması mümkün hale gelmektedir. Hizmet alanında eğitim, öğretim, bilgiyle arttırıldığı ve tüketici hedef alınarak çalışılmaktadır. Fakat herhangi bir ürün üretmek gibi bir yapısının olmadığı saptanmıştır.

 Hizmet Sektörünün Getirileri

İnsanların, ihtiyaç ve beklentilerine göre değişiklik gösteren, sürekli gelişen hizmet sektörü, her aşamada farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Tamamen soyut faaliyetlerde getir sunarak meydana gelmektedir. Soyut olması sebebiyle, tüketiciler tarafından, yarar veya tatmin olarak hissedilen hizmet sektörü, insanlara faydalı bir faaliyet olarak tanımlanır. Sürekli olarak değişkenlik göstererek, her seferinde farklı hizmetler sunulduğu belirtiliyor. Sigortacılık, kredili satış, vb. Buna örnek olabileceği söylenmektedir. Hizmetin soyut olması, aynı zamanda hizmetin tamamen elle tutulmaz, görülemez bir obje olduğu savunulmaktadır. Hizmeti sunan kimsenin uzman olması gerektiği belirtilmektedir. Çünkü hizmetin, insanları yönlendiren davranışlarını etkileyen faaliyetlerden oluşan, dinamik bir kavram olduğu belirtiliyor. İnsanların eğitimi, bilgi ve tecrübelerini arttırdığı söyleniyor. Tüketici, hizmetini aldığı zaman, hizmeti sunan insanlarla etkileşim halindedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.