Araştırma İnceleme

Hizmet Bedeli Muhasebe Kaydı

Hizmet Bedeli Muhasebe Kaydı Nasıl Yapılır?

Hizmet Bedeli Muhasebe Kaydı Gelir veya giderlerin faturalanması, yasalar tarafından zorunlu hale getirilmiştir.

FATURA NEDİR?

Yapılan işin ya da satılan malın karşılığı olarak, alıcının borçlandığı miktarı gösteren, işi yapan kişi tarafından alıcıya verilen ticari bir resmi vesikadır.

Fatura üzerinde sıra ve seri numaraları, tarih, iş yerinin veya iş yeri sahibinin unvanı, kayıtlı olduğu vergi dairesi, adresi, yapılan işin veya satılan malın miktarı, fiyatı ve tutarı gibi bilgiler yer alır.

Tüccarlar, serbest meslek erbapları, vergiden muaf olan esnaflar ve defter tutma zorunluluğu olan tüm çiftçiler fatura kesmek zorundadır.

 HİZMET BEDELİ NEDİR FATURASI NEDİR?

Herhangi bir işletmenin, faaliyet yaptığı alan dışında, sattığı ya da aldığı hizmetler karşılığında düzenlenen vesikalardır. Bir kırtasiye, cari yıl süresince önceden belirlenen alış kotasını doldurduğu takdirde, hizmet bedeli faturasını kesme hakkına sahip olur. Daha sonra, anlaşmalı olduğu firma ile anlaştıkları miktarı ya da promosyonları almaya hak kazanmış olacaktır. Toplam kazanç cari yolu ile anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile ödenir, sonrasında ise muhasebe kaydı yapılır.

Bu tür konularda önemli olan şey, faturanın kaydının yapılması ve faturanın uygun bir şekilde düzenlenmesidir.

HİZMET BEDELİ FATURASI KESİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hazırlanan faturada ne tür bir hizmet yapıldığı iyice açıklanmalıdır. Yapılan hizmetin KDV oranı muhakkak belirtilmelidir. Hizmet bedeli olarak alınan miktarın muhasebe kayıtları mutlaka yapılmalıdır. Muhasebe kayıtları yapılmayan, hizmet bedelleri, mali ile gerçek envanterlerin, birbiriyle uyuşmamasına neden olacak buda yüklü vergi cezalarına sebep olacaktır.

Örneğin; mobilya ürünleri satan bir anonim şirketinin, bayilerine cari yıllık bir kota koymuş, bayilerin belirlenen kotayı doldurup, aştıkları takdirde 10.000 TL prim vereceğini söylemiştir. Z bayii cari yıl içerisinde bu kotayı doldurmuş ve prim almaya hak kazanmıştır.

Z bayii si faaliyet içerisinde olduğu alan dışında, gelir elde etmeye hak kazandığı için muhasebe kayıtları şu şekilde olmalıdır.

Diğer gelirler: 10.000 TL Hesaplanan KDV oranı: 1800 TL Kasa: 11.800 TL

Anonim şirket ise: Satış, pazarlama, dağıtım giderleri hesabı: 10.000 TL İndirilecek KDV oranı: 1800 TL Kasa: 11.800 TL olacak şekilde muhasebe kayıtları yapılır.

Hizmet Bedeli Muhasebe Kaydı

Hizmet Bedeli Muhasebe Kaydı Bu tür konularda önemli olan şey, faturanın kaydının yapılması ve faturanın uygun bir şekilde düzenlenmesidir. Hazırlanan faturada ne tür bir hizmet yapıldığı iyice açıklanmalıdır. Yapılan hizmetin KDV oranı muhakkak belirtilmelidir.

User Rating: 3.63 ( 2 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar