Sigortacılık Haberleri
Neler Oluyor?

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası nedir? insanın hayatı boyunca karşılaşabileceği riskler için önlem alınmasını sağlayan bir sigortadır. Sigorta şirketi sizden belirli bir miktarda prim alır ve bir sözleşme imzalarsınız. Bu sözleşmenin bir süresi vardır. Sözleşme içinde belirtilen sürede yaşamınızı yitirirseniz veya daha uzun süre hayatta kalırsanız, size veya belirlediğiniz kişilere sigorta bedeli öder. Hayat sigortası yaptırmanın amacı, başına gelebilecek herhangi bir olayda veya ölümde, ailesine destek sağlamaktır. Hayat sigortaları banka mevduatı ile karşılaştırmak doğru olmaz. Eğer bankaya mevduat yatırdıysanız, hayatınızı kaybettiğinizde aileniz ancak bu mevduatı alıyor. Fakat hayat sigortası yaptırırsanız, ödediğiniz primin çok daha fazlasını aileniz alıyor. Hayat sigortaları 3 gruba ayrılır.

Tasarrufa Bağlı Hayat Sigortası

Yaşlılığını güvence altına almak isteyen kişiler için hazırlanan bir sigortadır. Sermaye ve gelir sigortası şeklinde oluyor. Sermaye sigortası, sizin önceden belirlemiş olduğunuz bir tarihte yaşamanız halinde sözleşmede belirlediğiniz tutarı size ödüyor. Gelir sigortası ise, size ölünceye kadar belli bir gelir güvencesi sağlıyor.

Ölüme Bağlı Hayat Sigortası

Ölüme bağlı hayat sigortasında, sizin tazminat ödeme sorumluluğunuz, siz hayatınızı yitirince gerçekleşiyor. Süreli ölüme bağlı sigortada ise, sizin tazminat ödeme sorumluluğunuz sizin belli bir süre içinde yaşamınızı yitirmeniz ile oluşuyor. Süresiz ölüme bağlı sigortada, size ömür boyu sigorta güvencesi temin ediliyor. Hangi tarihte hayatınızı kaybederseniz, sigortacı o zaman parayı ödemek zorunda kalıyor.

Grup Hayat Sigortası

Bireyler, rizikoya karşı sigorta yaptırmak isterse, grup olarak yapılan sigortadır. Bu kişiler aynı iş yerinde çalışıyor olabilir. Bu tür sigortalar sosyal sigortayı destekliyor. Eğer sigortadan yararlanıyorsanız, prim ödemelerini işvereniniz yapar. Süresi genellikle 1 yıl olup, yılda bir düzenlenir. Bu sigortanın maliyeti diğerlerine göre daha düşüktür.

Hayat sigortası nedir?

Hayat sigortası nedir? insanın hayatı boyunca karşılaşabileceği riskler için önlem alınmasını sağlayan bir sigortadır. Sigorta şirketi sizden belirli bir miktarda prim alır ve bir sözleşme imzalarsınız.

User Rating: 5 ( 1 votes)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar