Editörün SeçtikleriKimdir
Neler Oluyor?

Halide Edip Adıvar Kimdir Ve Eserleri

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir? Türk Edebiyatı’na usta eserler kazandıran halide edip adıvar,yalnızca edebiyatçı kimliği anılmaz. Milli Mücadele Döneminin önemli kadın kahramanlarından olan sanatçı, o dönemi bütün yaşanmışlıklarıyla kaleme alarak milyonların yüreğini titreten önemli karakterlerden biridir. Yazdığı romanlarıyla dikkatleri çekerken, dönemin gazetelerinde yayımladığı köşe yazılarıyla da gazeteci kimliğini ortaya koymuştur. Cephede Atatürk’ün silah arkadaşlarından biri olmakla birlikte, Milli Meclisin kurulması ile birlikte milletvekili olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

Halide Edip Adıvar Eserleri
Halide Edip Adıvar Eserleri

Türk Edebiyatı’na usta eserler kazandıran halide edip adıvar,yalnızca edebiyatçı kimliği anılmaz. Milli Mücadele Döneminin önemli kadın kahramanlarından olan sanatçı, o dönemi bütün yaşanmışlıklarıyla kaleme alarak milyonların yüreğini titreten önemli karakterlerden biridir. Yazdığı romanlarıyla dikkatleri çekerken, dönemin gazetelerinde yayımladığı köşe yazılarıyla da gazeteci kimliğini ortaya koymuştur. Cephede Atatürk’ün silah arkadaşlarından biri olmakla birlikte, Milli Meclisin kurulması ile birlikte milletvekili olarak çalışmalarını sürdürmüştür.

 Milli mücadele döneminde bir taraftan meydanlarda yapmış olduğu konuşmalarla halkı harekete geçirmiş, bir taraftan orduda silah tutmuş bir yandan da Atatürk’üm emri ile ilk romanını kaleme almıştır. Bir kadın kimliğine pek çok sıfatı bir arada sığdıran halide edip adıvar, ilk kurulan hükumetin sağlık bakanı olan Adnan Adıvar’ın da eşidir. Annesini küçük yaşta kaybeden usta yazar, lise öğrenimini Amerikan Kolejinde okudu. Adnan Adıvaronun ilk evliliği değildir. İlk evliliğini küçük yaşlardayken tanıştığı matematik öğretmeni olan Salih Zeki Bey ile yapmıştır. Salih Zeki Bey’in ikinci hanım getirmek istemesi ile de bu evliliği son bulmuştur.

 Ses Getiren İstanbul Mitingleri

Özellikle Milli Mücadele döneminde halkı harekete geçiren Adıvar, ses getiren İstanbul mitingleri ile anılmaktadır. Özellikle İzmir’in İşgal edildiği dönemde düzenlemiş olduğu protesto mitingleri İzmir halkının milli duygularını harekete geçirmeye yetecek cinstendi. Bunun dışında Kadıköy’de, Sultanahmet’te ve Fatih’te korkmadan düzenlediği mitingler sebebiyle hakkında idam emri çıkarılan ilk kişiler arasında yer almaktadır.

Halide Edip Adıvar Eserleri

Yaşadığı ve nefes aldığı her an ses getiren eserleri ile dikkatleri çeken Adıvar Türkiye Cumhuriyeti tarihine imzasını atarak hayata gözlerini yumdu. Başta Sinekli Bakkal, Ateşten Gömlek ve Vurun Kahpeye olmak üzere pek çok eseri Türk Edebiyatı tarihine kazandırdı.Edebiyat araştırmacıları tarafından halide edip adıvar eserleri üç kategoride incelenmiştir. Bunlar:

 1. Milli Mücadele Dönemini ele alan eserler

 2. Türk kadının toplumdaki yeri

 3. Dönemin geleneksel yaşam tarzını ele alan eserler

 İçerik bakımından üç kategoriye ayrılan halide edip adıvar eserleri şöyle sıralanabilir:

 Heyula

 Raik’in Annesi

 Sinekli Bakkal

 Ateşten Gömlek

 Vurun Kahpeye

 Seviyye Talip

 Handan

 Son Eseri

 Yeni Turan

 Kalp Ağrısı

 Zeyno’nun Oğlu

 Yolpalas Cinayeti

 Tatarcık

 Sonsuz Panayır

 Kerim Usta’nın Oğlu

 Sevda Sokağı Komedyası Akile Hanım Sokağı

 Harap Mabetler

 Dağa Çıkan Kurt

 İzmir’den Bursa’ya

 Kubbede Kalan Hoş Sada

 Türk’ün Ateşle İmtihanı

 Mor Salkımlı Ev

Bu eserlerinin dışında ünlü yazarın bir de Kenan Çobanları isimli bir tiyatro oyunu vardır.

Halide Edip Adıvar Kimdir Ve Eserleri nelerdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir Ve Eserleri nelerdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir Ve Eserleri nelerdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir Ve Eserleri nelerdir? Kısaca hayatı ve yaşamından bilgiler ve araştırmalar. Öğrenim hayatı ve hayatında kısaca bilgiler

Kullanıcı Oyu: 4.7 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar