• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1277
  % 0,27
 • € EURO
  33,8386
  % 0,60
 • £ POUND
  39,5682
  % 0,49
 • ¥ YUAN
  4,3253
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3381
  % 1,38
 • BITCOIN/TL
  1586779,148
  % -0,23
 • BIST 100
  9.361,11
  % -0,14

Günlük piyasa yorumu

Günlük piyasa yorumu

Dün ABD hisseleri Perşembe günkü güçlü yükselişi sonrasında düştü.Dolar endeksi 99,70 seviyesine geriledikten sonra 100,65 seviyesine kadar yükselirken ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,51 seviyesine geriledi.Yurtiçinde Merkez Bankası’nın 500 milyon dolarlık döviz depo faizinde TL faize uyguladığı oranı % 11 yükseltti.TCMB sabah saatlerinde BİST Repo Piyasasında %9,25 faizle 31 TL milyar fonlama gerçekleştirirken akşam saatlerinde geç likidite penceresinden 27 milyar TL fonlamayı %11 seviyesinden gerçekleştirdi.Böylece ortalama günlük fonlama %9,25’den %9,90’a yükseldi.Dün ABD Başkanı Trump yaptığı konuşmada güçlü ifadeler kullanarak bu sefer istihdam ve büyüme vurgusu yaptı.Halkın tekrar yönetimi alacağını belirten Trump,dünyanın en iyi ülkesinin en iyi alt yapıya sahip olması gerektiğini belirtti.

Günlük piyasa yorumu
ABD’den dün önemli veriler geldi. ABD 1.el konut satışları, Aralık ayında %10.4 oranında gerileyerek 536 bin olarak gerçekleşti. Ocak ayında birleşik PMI Endeksi 54,1’den 55,4’e,Hizmet PMI Endeksi ise 53,9’dan 55,1’e yükseldi.21 Ocak’ta sona eren haftada haftalık işsizlik maaşı başvuruları 22 bin kişi artışla 4 haftanın en yüksek seviyesi olan 259 bin kişi oldu,ancak 4 haftalık ortalama iş gücü piyasasındaki sıkılaşmanın devam ettiğini gösteriyor.

 

Günlük piyasa yorumu
Euro Bölgesi’nde dün Almanya GFK tüketici güven endeksi açıklandı.Endeks beklentilerin ve önceki verinin üzerinde 10,2 artış kaydetti.ECB Güvernörler Konseyi üyesi Vileroy enflasyonun geri döndüğü yönündeki endişelerin abartılı olduğunu ve bankanın varlık alım programını durdurmanın henüz zamanının gelmediğini söyledi.Almanya Merkez Bankası BundesBank’ın Başkanı Weidmann,enflasyonda düzenli topatlama görülürse,Avrupa Merkez Bankası için genişleyici politikadan çıkışta öncü olacağını fakat henüz yükselişin düzene girmediğini belirtti.
İngiltere’de ise AB’den çıkış kapısı açacak olan 50. madde için tasarı süreci başladı.Dün Avam Kamarası’nda sunulan tasarının 31 Mart tarihine kadar hem Avam Kamarası hem de Lordlar Kamarası’nda görüşülmesi bekleniyor.Tasarı 31 Ocak’ta Avam Kamarası’nda görüşülmeye başlayacak ve görüşmelerin iki gün sürmesi planlandı.
İngiltere başkanı May ,ABD’ye varışında İki zit kutup un birbirini çekeceğini belirtti. Bu açıklamasıyla farklı görüşlere sahip olsalar da işbirliğine açık olduğunu vurgulayan May,bu işbirliğinin İngiltere’nin faydasına olacağı yorumunda bulundu.Başbakan Theresa May,ayrılık sürecine mart ayı sonunda başlatmak istiyor.
İngiltere’de 4 çeyrek büyümesi %0,6 ile beklentilerin (%0,5) üzerinde gerçekleşti.2016 yılı toplam büyümesi %2 olarak gerçekleşti. Büyümenin alt kalemlerine bakıldığında, neredeyse tamamının hizmetler sektöründen geldiğini,üretim ve inşaat sektörleri aktivitesinin canlı olmadığı görüldü. Brexit sürecinin artık bir üst mahkemeye taşınmış olması ve Başbakan May tarafından genel ılımlı açıklamalar Gbp’de toparlanma yarattı İngiltere’de tüketici güveni Ocak ayında geçen yazdan bu yana en büyük aylık iyileşmeyi göstererek,tüketicilerin Brexit oylamasının İngiltere ekonomisini huzursuz etmeyeceğini dair güvenliğini gösteren en son işaret oldu.Tüketici Güven Endeksi Aralık ayında geriledikten sonra Ocak ayında 2 puan artışla 110.3 seviyesine çıktı.
Brent Petrol fiyatlar,OPEC ve diğer üretici ülkelerin küresel arz fazlasını azaltmak ve piyasa istikrar getirmek için üretim kısıntılarına devam etmeleri ile 56 Usd üzerine yükseldi.Cezayir Enerji Bakanı Bountarfa yaptığı açıklamada,OPEC ve diğer üreticilerin gelecek ay günlük 1,8 milyon varil olan üretim kısıntısı hedeflerine ulaştığını kaydetti.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fıtch Ratings’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümünü bu akşam açıklaması bekleniyor.ABD’de GSYİH 4.Çeyrek rakamı,Michigan Güven Endeksi ve dayanıklı mal siparişleri ise dışarda takip edilecek veriler olarak görünüyor.

DÖVİZ SEPETİ/TL
Dün Merkez Bankası’nın 500 milyon dolarlık döviz repo ihalesine 1,28 milyar usd teklif gelmesi ile Döviz Sepeti/TL 4,0133 seviyesine kadar yükseldikten sonra 3,9840 civarında kapanış yaptı.Piyasada TL bozum talebi ağırlıklı olarak yine yabancı yatırımcılardan geliyor.Bügün TCMB’nin likidite politikası takip edilecek.Ayrıca bugün piyasalar kapandıktan sonra Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin açıklamaları gelecek. Dolar endeksi dün itibariyle tekrar yükselmeye başladı.Bu nedenle gün boyunca TL üzerinde baskı oluşabileceği dikkate alınıyor.4,0140 direncinin geçilmesi ile 4,05 hedefte.4,0550 seviyesinde tarihi zirvenin de geçmesi ile 4,0830 seviyesinin hedefe gireceği tahmin ediliyor.3,9750 önemli destek seviyesi TL’de kısa vadeli bir güçlenme için bu seviyenin aşağı geçilmesi gerektiği düşünülüyor.Geçilmesi durumunda 3,94 seviyesinin hedefe gireceğini de beklentiler arasında.

USD/TL
Dün Merkez Bankası ihalesine gelen döviz yalebinin ardından 3,87 seviyesine kadar yükselen USD/TL paritesi güne önemli bir rahatlama yaşayamadan 3,8520 civarında kapattı.yükselişe geçen Dolar Endeksi ve bu akşam gelecek Fitch açıklamaları belirsizliği ile değer kaybeden TL’nin etkisiyle bugün açılışta 3,88/3,90 civarında işlem görüyor.Gün içinde TCMB’nin likidite politikası da kuru etkileyen önemli bir faktör olarak devam edacek.3.9150 seviyesinin kırılması halinde 3,94-3,95 bandının hedefe gireceğini ve bu seviyede TL’de alım tepkilerinin geleceği öngörülüyor.ilk destek 3,85 seviyesinde.Aşağı yönde kırılması halinde 3,8360 ara,3,81 ise artık önemli destek konumunda

EUR/TL
Dün Eur baskı altında idi, ancak TL’deki baskı nispeten biraz daha ağırdı.kısa vadeli endikatörlere göre fazla düşüş yaşamış Dolar Endeksi yükselişe,buna bağlı olarak EURO’da zayıflamaya geçmiş durumda.TCMB PPK kararlarına olumlu reaksiyon vermeyen yabancı yatırımcıların TL’deki bozumları,bu akşam açıklanacak Fitch kararları belirsizliği ile hızlanabilir,diğer yandan Euro da değer kaybetme ihtimalini yatırımcılar daha yüksek buluyor.
Özetle; EUR/TL’de dünkü seyre yakın ancak TL’nin biraz daha zayıfladığı bir performans bekleniyor.Gün içinde 4,1850’nin geçilmesi halinde 4,20 -4,2250 aralığında TL’de alım tepkilerinin güçleneceği tahmin ediliyor.4,1130 seviyesindeki desteğin kırılması durumunda 4,0850’nin hedefe gireceği tahmin ediliyor.

Eurobond:
ABD tahvil faizleri yükseliş eğilimini sürdürüyor.Ancak ivme kaybının yaşandığını belirtmek gerek.Dün %2,55 seviyesine erişen ABD 10 yıllık tahvil faizi bu sabah %2,51 civarında seyrediyor.Türkiye eurobondlarında ise dün yatay bir seyir gerçekleşti.günün sonunda -0,10 +0,15 aralığında fiyat değişimleri oldu.yıllık verimler önceki güne göre değişim göstermedi.orta vadelilerde %5,88,uzun vadelilerde ise % 6,65 civarında gerçekleşti.CDS bu sabah 274 seviyelerinde düne göre yatay seyrediyor.
EUR/USD
Dün ABD Başkanı Trump yağtığı konuşmada bu sefer güçlü istihdam ve büyüme vurgusu yaptı.ABD’de bu yıl büyümeyle birlikte enflasyonun da artacağına yönelik öngörüler de güçlenmeye başladı.Fed’in önümüzdeki ilk toplantısı 1 Şubat akşamı gerçekleşecek.Fed’in bu toplantıda herhangi bir aksiyon alması beklenmez iken açıklamalar önemli olacak.Fed’in büyük olasılıkla Başkan Trump’ın vaad ettiği vergi reformu veya kamu harcamaları gerçekleşmeden harekete geçmeyeceği düşünülüyor.Bir sonraki faiz artışı için Mayıs ayı %50 seviyesi üzerinde görülüyor.Dün ABD verileri karışık geldi.bugün ise ABD 4.Çeyrek büyüme verisi önemli.Eur/Usd paritesi dün güçlenen Dolar Endeksi ile 1,0710 desteğini kırarak 1,0670 güçlü desteğine doğru çekildi.

ALTIN
Altın yükseliş sürecini sonlandırıp şimdi dönüşe geçmiş görünüyor.Dünkü önemli 1.195 Usd seviyesindeki desteğinin altına gerileyip 1.183 Usd seviyesini gören altın fiyatları bugün ABD verilerini takip edecek.Küresel anlamda risk alma iştahının artması hisse senetleri piyasasına olan talebinin artması da Altın fiyatında baskı yaratmaktadır.Bu sabah 1.183 Usd seviyesinde işlem gören Altın’da ABD verisinin güçlü gelmesi halinde 1.71 Usd 1.66 Usd aralığı ilk güçlü destek olarak görülüyor.

 

 

[poll id=”5″]

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.