Editörün SeçtikleriTeknoloji Haberleri
Neler Oluyor?

Google Yeni Search Console yayınlandı

Google Yeni Search Console yayınlandı

Google Yeni Search Console yayınlandı. Google yenilenen Search Console’u Beta olarak tüm Webmaster’ların beğenisine sunarak geri dönüşleri toplamak ve Search Console’u en iyi deneyim için yenilendi artık. Yenilenen sürümde bizleri gelişmiş Arama Performansı menüsü, Dizin Kapsamı, AMP Durumu ve İş İlanı Durum Raporu gibi detaylar yer alıyor.

Google’ın kendi Webmaster blogu üzerinden yaptığı açıklamaya göre yenilik süreci boyunca Google yenilenen Search Console üzerinde çalışmaya devam edecek ancak şuan tam olarak yayında, gün ve gün yenilikleri sisteme dahil edecek.

Eski Search Console ise şimdilik rafa kalkmayacak ve isteyen kullanıcı eski sürüme geçebilecek. Bununla beraberinde birden fazla yenilikler eklendi.

Google Yeni Search Console
Google Yeni Search Console

Search Console’da yapılan en büyük değişiklik kuşkusuz göz alışkanlığımızı değiştiren ve kolay menüsü ile birçok modülü elinde bulunduracak. Eklenen diğer özellikler sayesinde ise artık Search Console daha etkileşimli ve interaktif bir araç olarak karşımıza çıkacak. Sitenizdeki sorunları Search Console üzerinden görebilecek, düzeltebilecek ve düzelttiğimizden emin olduğumuzda bunu kontrol edip Google’ın yeniden tarama yapmasını talep edebileceğiz.

İşte Google’ın Search Console’dan en çok dikkat çeken yenilikler

Arama Performansı Artık 16 Aylık Veri Verecek!

Search Analytics’in müptelasıysanız sevindirici bir haberimiz artık arama performansı verilerine 16 aylık olacak şekilde ulaşabileceksiniz. Google’ın yapmış olduğu araştırmaya göre genelde kullanıcılar veri inceleme ve araştırması yapıyor. Google bu güncellemede kullanıcıları kırmayarak uzuun uzuun raporlara erişebileceğimiz değişikliği aktif hale getirmiş. Özellikle yıllık karşılaşmalar yapmak ve uzun vadeli arama planlarını gözden geçirmek isteyenler için bu yeniliğin ciddi manada faydası olacaktır.

Dizin Kapsamı Durumu: Google İndex’lerinize Derinlemesine Bir Bakış
Yenilenen dizin kapsamı durumu artık index’lenen sayfalarımız hakkında daha kapsamlı veriler sunacak. Sorunsuz index’lenen sayfalarımız, potansiyel sorunlar ve Google’ın bazı URL’lerinizi neden index’leyemediği gibi soruların yanıtına bu bölümden ulaşabileceğiz. Ayrıca otomatik mekanizma sayesinde bir index sorunu oluştuğunda yeni Search Console bizi durumdan haberdar edip sorunun çözümü hakkında ipuçlarını paylaşacak.

Google Yeni Search Console yeni sürüm
Google Yeni Search Console yeni sürüm

Arama Geliştirmeleri: AMP ve İş İlanları İçerikleri

Yenilenen Search Console şimdi dahili arama geliştirmelerini de kapsayacak. Şimdilik AMP ve İş İlanları (Job Posting) ile işe başlayan Google, önümüzdeki günlerde yeni servislerin de dahil edileceğinin altını çiziyor. Yeni kapsamlı veri panelleri sayesinde Google’ın tanımladığı hata ve uyarılara ulaşmak daha kolay olacak. Daha önce bahsettiğim kontrollü denetim bu alanlar için de geçerli olacak. Örneğin bir sayfanızda sorun oluştuğunda Google bunu size bildirecek. Sorunu hallettiğinizde Search Console üzerinden sorunu hallettiğinize dair onaylama butonuna basacaksınız. Google sayfada hatanın devam edip etmediğini kontrol edecek ve sorun varsa anında geri dönüş yaparak diğer sayfalarınızın aksaklıklardan etkilenmesinin önüne geçecek.

Google Yeni Search Console

Google Yeni Search Console

Google Yeni Search Console

Google Yeni Search Console yayınlandı. Google yenilenen Search Console’u Beta olarak tüm Webmaster’ların beğenisine sunarak geri dönüşleri toplamak ve Search Console’u en iyi deneyim için yenilendi artık.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar