Editörün SeçtikleriTeknoloji Haberleri

Google Apple’ı geçebilir iddası

 

Google Apple’ı geçebilir iddası

 

 

 

Dünyanın halka açık en değerli firması olarak bilinen Apple bu unvanını Google’a kaptırabilir tehlikesi ile karşı karşıya.

 

 
Teknoloji devi Apple zor günler geçirmekte.
Firmanın piyasa değeri 5 günde 69 milyar dolar eriyerek 507 milyar dolara gerileme gösterdi ve ciddi anlamda düşüşler yaşanmakta. Salı akşamı 2016 Ocak-Mart dönemi mali sonuçlarını açıklayan firma 13 yıl sonra ilk defa gelir kaybı yaşamış oldu.
Apple‘ın açıkladığı kötü mali sonuçlar hisselerinin 1 haftada yüzde olarak ise 12 düşmesine neden oldu. Piyasa değeri ise tam 69 milyar dolar buharlaştı ve yok oldu aniden.
Apple’ın gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 düşüş göstererek 50.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sonucun açıklamasının hemen sonrasında hisselerde yüzde 8’i bulan kayıplar yaşanmış oldu.

Öte yandan bu düşüş Apple’daki bu düşüş dünyanın en değerli şirketi olma unvanını da tehlikeye sokmuş oldu. Cuma kapanış itibarıyla Apple 507, Google’ın çatı şirketi Alphabet ise 484 milyar dolarlık değerlere sahip.
Yani Apple hisseleri düşmese bile Alphabet’teki yüzde 5’lik bir yükseliş dünyanın en değerli şirketini değiştirebilir. Yurt dışında birçok uzman Apple’daki satış dalgasını süreceğini belirtiyor. Bu öngörü gerçekleşirse taht değişimi birkaç gün içinde gerçekleşebilir bilgisi yer almış oldu.

[poll id=”2″]

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar