Araştırma İnceleme

Fed Faiz yükseltirse piyasa ne olur?

Fed Faiz yükseltirse piyasa ne olur ?

 

Fed Faiz yükseltirse piyasa ne olur? ABD, Ekim ayı tarım dışı istihdam verilerini açıklaması yapılmıştı. Tarım dışı istihdam beklenenin çok üzerinde gerçekleşmesine rağmen ise gözler tekrar FED’e çevrilmiş oldu. İstihdamda 183 bin kişi yükseliş beklenirken, açıklanan rakam olarak 271 bin kişi oldu.

Güçlü gelmekte olan ABD tarım dışı istihdam verileri ve analizleri ile FED’in faiz artırabileceğine yönelik tahminler 2.86 seviye ve rakamlarında olan doları 2.91 düzeyine kadar çıkarmış oldu.

FED’in son faiz yükselişinin üzerinden yıllar geçmiş oldu. Ekonomistler, en son 2008 yılı sonlarına doğru tarihin düşük seviyelerinde olan FED faizlerinin yükseltilmesinin sürpriz olmayacağı görüşünde hemfikirler. Büyük olasılıkla bunun yanında ise FED’in Aralık 2015 de faizleri yükseltebileceği öngörülmekte olduğu gözlendi. Zaten FED Başkanı Janet Yellen’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada bunu işaret etmekte olduğu görülmekte.

DoubleLine Capital kurucularından aynı zamanda ve yaklaşık olarak ise 50.5 milyar dolarlık fonun yöneticisi Jeffrey Gundlach, dün Kaliforniya’da bir yatırım konferansı sırasında yaptığı konuşmada belirtilen, FED’in Aralık ayında faizleri yükseltimi konusunda kararsızlığını yazı-tura oyununa benzeterek bunun yanında ise, yaşanan bu kararsızlığın FED’in faizleri ‘yükseltmemeleri gerektiği’ anlamına geldiğini ifade etmiş oldu.

FED faiz artırırsa ne olur?

FED’in faiz yükseltmesiyle beraber Türkiye, Brezilya gibi gelişmekte olan ülkeler zor bir döneme girmiş olacak. Güney Afrika, Türkiye, Brezilya gibi gelişmekte olan piyasalar her ne kadar kazanç vaat etse de yatırımcılar ise ABD Dolarına yönelecek ve para gelişen piyasalardan ABD’ye yol almış olacak bunun yanında.

İstikrarı sürdürebilen gelişen ülkelerden para çıkışının hızı ve boyutu göreceli olarak değişmiş olacak. Daha istikrarlı ve ümit vaat eden ülkelerden çıkacak para bunun yanında ise nispeten daha az olacak. Örnek verecek olursak, Türkiye ve Brezilya uzun bir süredir siyasi açıdan istikrarsız görülmekte, en azından yatırımcının algısı bu yönde oluşmakta. Faiz artışı gerçekleşirse, yatırımcıların risk algısının daha düşük olduğu ABD’yi tercih edecek olması kaçınılmaz olacaktır bunlar gerçekleşirse.

FED faiz artırırsa TL, Altın ve Borsa ne olur?

FED’in faiz artırımıyla en büyük kaybeden gelişmekte olan piyasalar olacak. Ekim ayı tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması sonrasında ise FED’in faiz artırabileceği tahminleri ve beklentileri ile ilk tepkide 2.86 düzeyinde olan dolar 2.91 düzeyine artış gösterdi. BIST 100 (Borsa İstanbul 100) endeksinde düşüş yaşanırken, endeks günü 1,24 değer kaybı ile 81.930,21 puandan tamamlamış oldu. Açıklanan verilerin ardından ABD doları diğer ülke para birimleri ve emtialar karşısında değer kazanmış oldu. FED faiz artırımı yaparsa ABD doları değer kazanmaya devam etmiş olacak.

İstihdam verilerinin açıklanmasının ardından altın 1.100 doların altına indi. FED faiz artırırsa altın fiyatlarının 1.100 doların altında yeniden 1.080 sonrasında da 1.060 dolar düzeylerine gerileyeceği tahmin ediliyor.

Dolar ne olur, ne kadar daha yükselir?

FED faiz yükseltirse kazanan dolar olacak. Yatırımcılar ABD doları cinsinden varlıklara yönelecekler ve adeta para, sermaye ABD’ye akmış olacak bu durumda. Diğer merkez bankaları faiz oranlarını düşürürerek para arzını genişletmeye devam ederse para birimleri aşağı yöne dönmüş olacak. FED faiz artırırsa ABD doları artış gösterecek.

FED faiz artırırsa Euro ne olur?

İstihdam raporunun açıklanmasının sonrasında ise etkilenen Euro, 2015 Nisan ayından bu zamana kadar ki en büyük düşüşü yaşadı. Euro/Dolar paritesi 1,0709 seviyesine kadar geriledi. FED faiz artırırsa Euro da değer kaybedecek, fakat eski FED ekonomisti Joseph Lupo, bu değer kaybının Avrupa ekonomisini olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, Euro’nun değer kaybetmesiyle birlikte Avrupa ekonomisinin canlanacağını belirtmekte. Bu görüşü aynı zamanda Japonya için de geçerli olmuş olacak.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar