Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Ev Satışının Güvenli Yolu Nedir?

Ev Satışının Güvenli Yolları

Ev Satışının Güvenli Yolu Nedir? Gayrimenkul alma ya da satma hususunda bazı problemler yaşanabiliyor. İstatistiklere göre en çok rastlanan problemler ise hırsızlık ve dolandırıcılıktır. Böyle olunca alış ve satış zorlu bir hale geliyor.

 Yeni Sistem: TapuTakas

Buna bir çözüm yolu üretildi. İnternetten faydalanan bu uygulamada alıcının parası bir süreliğine güvence altına alınıyor. 70 liralık cüzi bir miktar ile hem alıcı hem de satıcı kişiler için alışveriş sağlıyor. Tapuların el değiştirmesi güvenli ve hızlı oluyor. Bilgisayar ve cep telefonlarından bu sisteme kolaylıkla ulaşım sağlanacak.

 Sistemin Çalışması

Gayrimenkul satıcı ve alıcısı TapuTakas cep uygulaması ya da internet adreslerinden sisteme giriş yapıyor. Ev satışı yapacak kişi E-Ödeme makbuzunun numarası ve gereken bilgiler ile sisteme giriyor. Takasbank referans numarası (TVS Ref No) sistem tarafından oluşturulup alıcı olan kişiye iletiliyor. Alıcının ve satıcının girdiği bilgiler sistemde eşleşiyor. Alıcı kişinin biçtiği satış değeri özel bir hesapta kilitleniyor ve güvenlik süreci başlıyor. Tapu için imzalar atılınca satış resmileştiği zaman satış bedeli satıcının belirttiği IBAN numarasına Takasbank tarafınca yatırılıyor. Her evrede alan ve satan kişiler cep telefonlarına gelen kısa mesajlar ile bilgilendiriliyor. Tüm işlemler için iki taraftan da 70 lira ödeniyor. Böylelikle iki tarafın da hakları korunuyor.

 Daha Önce Yapılmalıydı

Çevre ve Şehircilik Bakanı TapuTakas uygulaması hakkında bilgilendirme yaparken geç kalındığını, daha önce yapılması gerektiğini belirtti. Bu konuda fazla şikayet alındığını, artık bunların son bulacağına inandığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı daha önce alım-satım ile ilgilendiğini ve dolandırıcılığa bizzat şahit olduğunu da söyledi. Bu uygulama sayesinde hırsızlık, sahte para ve dolandırıcılığın olabilecek en az düzeye ineceğine inanan Takasbank Genel Müdürü yabancılara karşı alım satımda da kullanılabileceğini söyledi.

Ev Satışının Güvenli Yolu Nedir?

Ev Satışının Güvenli Yolu Nedir?

Ev Satışının Güvenli Yolu Nedir?

Ev Satışının Güvenli Yolu Nedir? Gayrimenkul alma ya da satma hususunda bazı problemler yaşanabiliyor. İstatistiklere göre en çok rastlanan problemler ise hırsızlık ve dolandırıcılıktır.

Kullanıcı Oyu: 4.7 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar