Araştırma İnceleme

Eş Muvafakatnamesi Hangi Durumlarda İstenir?

Eş Muvafakatnamesi Hangi Durumlarda İstenir?

Eş Muvafakatnamesi Hangi Durumlarda İstenir? Türk Medeni Kanunu’nda yapılan düzenlemeler sonrasında, ailelerin bankacılık alanında yapacakları başvurular için çok önemli değişiklikler yapılmış durumdadır. Buna göre, aile bireylerinden birisinin bankalardan konut kredisi, ipotekli kredi ya da kefillik gibi işlemlerde bulunduğu zaman, banka şubesine bazı evraklar teslim etmesi gerekmektedir. Eş muvafakatnamesi olarak bilinen bu belge olmadan, kişilerin yeni bir konut kredisi alması, mevcut konutunu herhangi bir kredi için ipotek ettirmesi ya da kredi alacak bir kişiye kefil olması hiçbir şekilde mümkün değildir. Belgenin doldurulması ise tek başına yeterli olmayacaktır. Çünkü, belge doldururken eşlerin kendilerinin bu belgeyi doldurması ve noter tarafından onaylattıktan sonra da şubeye teslim edilmesi gerekmektedir.

İlgili belge ile ilgili Türk Medeni Kanunu’nda yer alan düzenlemenin içeriğine baktığımız zaman, kişilerin eşi ile birlikte yaşamış olduğu, aile hayatını sürdürmekte olduğu aile konutunun üzerinden, söz konusu muvafakatname olmadan alım ya da satım yapılması, herhangi bir borca ait ipotek edilmesi ya da kefil olunması mümkün değildir açıklamaları karşımıza çıkmaktadır.

Eş Muvafakatnamesi Hangi Durumlarda İstenir?

Eş Muvafakatnamesi Nedir?

Eş Muvafakatnamesi Nedir? Eşlerin doldurması gereken muvafakatname için detaylara baktığımızda, banka kredileri, kefiilik ve ipotek işlemlerinin kapsama alındığını görmekteyiz. Söz konusu belge, banka kredilerine başvuru yapılması sonrasında kişilerin konut kredisi almasını, herhangi bir krediye karşı konutun teminat olarak gösterilmesi ya da eşlerden birisinin farklı bir kişiye ait borç için kefil olması durumlarını kapsamaktadır. Kişiler bu kanun ile birlikte eşlerinin izni olmadan yeni ve yüklü miktarda bir konut kredisi ya da tüketici kredisi çekemeyecek ve aile hayatı sürdürdükleri konutu da borca karşılık olarak gösteremeyecektir.

Türk Medeni Kanunu’nun 194. Maddesine baktığımız zaman ‘’Eşlerden birisinin, diğer eşin rızasını almadan aile konutunu devretmesi, aile konutu üzerindeki haklarının sınırlandırılması ya da devredilmesi gibi işlemlerde bulunamaz.’’ Şeklindeki açıklama karşımıza çıkmaktadır. Bu madde ile birlikte, son dönemlerde banka kredilerinden kaynaklanan sorunlardan dolayı ailelerin yaşadığı durumların önüne geçilmiş olmaktadır.

 

Eş Muvafakatnamesi Örneği

Eş Muvafakatnamesi Örneği Eş muvafakatnamesi doldurmak isteyen kişiler, hazır belge alıp doldurabileceği gibi, yukarıda resimde belirtilen belgeyi kendi el yazıları ile de doldurabilmektedir. Ancak, belge doldurulurken kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki, banka ve banka şubesidir. Bu kısım doldurulurken kredi başvurusu, ipotek işlemi ya da kefillik yapılan banka ve şubesinin doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Bunun beraberinde ise, kişilerin kefillik durumuna mı yoksa yeni bir kredi alınmasına mı yoksa mevcut konutun satılması konusunda mı onay verdiklerini belirtmeleri gerekmektedir. Eğer konut devri ya da kredi başvurusu için hazırlamanız istenen bu muvafakatnamede kefillikten söz ederek imzalama yaparsanız, belgenin herhangi bir geçerliliği olmayacaktır.

Eş Muvafakatnamesi Örneği
Eş Muvafakatnamesi Örneği

Eş Muvafakatnamesi Ne Zaman İstenir?

Eş muvafakatnamesi, bankalardan alınacak olan konut kredilerinde, banka üzerine yapılacak ipotek işlemlerinde ve konutun devredilmesi sırasında kişilerden istenmektedir. Resmi bir şekilde yapılacak olan bu işlemlerde, kişilerin eşlerine doldurtması gereken bu belge eksik olursa, tapu devri, kredi onayı ya da ipotek işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilememektedir. Ayrıca, bankalar konut kredilerinde yapacakları ipotek işlemlerinde geçersizlik durumlarının önüne geçebilmek adına evli olan bireylerden bu belgeyi şubelerde yapacakları başvurularda doğrudan talep etmektedir. İster konut alınıyor isterse de mevcut konut satılıyor olsun, kişilerin evlilik durumu mevcutsa bu belgeyi hazırlamaları gerekmektedir.

Kefillikte Eş Muvafakatnamesi İstenir Mi?

Kefillikte Eş Muvafakatnamesi İstenir Mi? Türk Medeni Kanunu’nda yapılan bu düzenleme, kişilerin yalnızca kendilerinin adına alacakları konut kredilerinde değil, başka kişilerin borçlarına yönelik kefillik durumunu da kapsamaktadır. Eğer kişiler farklı bir kişinin bankadan alacağı herhangi bir kredi paketi için kefillik yapacaksa, yine bu belgeyi hazırlamaları gerekmektedir. Çünkü, bankacılık sektöründe kefillik durumundan dolayı birçok aile yüklü borçların altına girmiş ve aile ekonomisini de ciddi anlamda bozmuştur. Hatır ilişkilerine dayanarak kişilerin gelişi güzel kefil olmasını engellemek ve her şeyden önce de ailelerin birliğini koruyabilmek adına, bu şekilde bir işlem yapılmıştır.

Kefillik durumunda bu belgenin talep edilmediği iki farklı durum bulunmaktadır. Bunlardan ilki, kişilerin mahkeme kararı ile ayrılmış olması ya da kanuni olarak ayrı yaşamalarına karar verilmiş olmasıdır. Eğer bu iki durum geçerli ise, kişilerden hiçbir şekilde muvafakatname talep edilmeyecek ve taraflar dilediği gibi kefillik yapabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Findeks Ticari Paketlerin Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde findeks ticari ve findeks karekod hakkında bilgiler verilmektedir.

Eş Muvafakatnamesi Hangi Durumlarda İstenir?

Eş Muvafakatnamesi Hangi Durumlarda İstenir? Türk Medeni Kanunu’nda yapılan düzenlemeler sonrasında, ailelerin bankacılık alanında yapacakları başvurular için çok önemli değişiklikler yapılmış durumdadır.

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar