Araştırma İncelemeEkonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Ekonometri Nedir?

Ekonometri Ne İşe Yarar?

Ekonometri Nedir? Herkes tarafından önemli bir kavram olan ekonometri nedir ve ne işe yarar ?  Ekonometri, aslına bakıldığında matematik, iktisat, iktisadi ve matematiksel istatistik gibi bilimlerin birleşiminden doğar. Kelimenin sözlük anlamı ise ekonomik ölçüm demektir. Bu bilim dalına ilişkin üniversitelerde özel bir öğretim söz konusudur. Ekonometri bölümü okuyan öğrenciler, bu bilime ilişkin olarak ekonomik ilişkilerin incelenmesi, ekonomi konusunda ön savların hazırlanması ve değerlendirilmesi ve de yordama yapılması konusunda uzmanlaşırlar. Bu kavramlar ekonometrinin uygulama kısmına girmektedir.

Ekonometri ne işe yarar?

Ekonometri nedir? Ekonometri biliminin işlevi ise, iktisadi ilişkilerin mümkün olan kat sayılarını belirlemek ve bu sayılardan yola çıkarak gerçek rakamlara en yakınına ulaşmaktır. Bunu yaparken çeşitli yöntemler uygularlar.

Ekonometri hesaplama nasıl olur?

Ekonometri de bir hesaplama yapılırken şu yöntemler izlenmektedir;

  • Oluşturulacak olan kuramlar ilk olarak matematiksel bağlamda açıklanır ve işlenir. Bunun akabinde ise bir ölçüm metodu oluşturulur.

Not: Ekonometride önemli olan üç ölçüm metodu vardır. Matematiksel metot, iktisadi metot ve istatistiksel metot.

  • Matematiksel bağlamda açıklanan metotlar, daha sonra istisadi bir metoda dönüştürülür. Oluşturulan iktisadi model sayesinde ortaya tahmini rakamlar koyulur. Bu rakamlara ulaşmak için çeşitli ekonomik yöntemler uygulanacaktır.
  • Ekonometrik teknikler oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de olayların gidişatına göre oluşturulmuş olan istatistiksel tekniklerin rassal ögelerinden faydalanmaktır.
  • Ortaya çıkan sonuca bu şekilde ulaşılacaktır. Ancak elde edilen miktarlar bir nebze de olsun sapma gösterebilir. Kesinlikle ekonometri sonuçlarında herhangi bir kesinlik yoktur. Elde edilen bulgular sadece gerçeğe en yakın olan sonuçlardır.
  • Ekonometri de bir uygulama ve hesaplama yapılırken, rassal ögelere ulaşıldığında hata payları bu ögeye yüklenir. Bu da daha yakın sonuçlara ulaşılmasını sağlar.

Ekonometrinin Önemi : Ekonometri bilimine ilişkin yapılan hesaplamalarda genellikle kontrol edilebilen değişkenler kullanılmaktadır. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar yeniden kontrol edilebilir, ya da gözlemler doğrultusunda değişkenlere farklı değerler verilebilir. Bu nedenle matematiksel istatistikten çok daha farklı ve de sınanabilir olmasıyla çok büyük bir önem taşıyan, önemli bir bilim olduğunu söylemek oldukça mümkündür.

Ekonometri Nedir?

Herkes tarafından önemli bir kavram olan ekonometri nedir ve ne işe yarar ?  Ekonometri, aslına bakıldığında matematik, iktisat, iktisadi ve matematiksel istatistik gibi bilimlerin birleşiminden doğar. Kelimenin sözlük anlamı ise ekonomik ölçüm demektir.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar