• DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %
 • DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %
 • DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %
 • DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %
 • DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %
 • DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %
 • DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %
 • DUNYADA-GELMIS-GECMIS-EN-MESHUR-SEYYAHLAR
  %

Dünyada Gelmiş Geçmiş En Meşhur Seyyahlar

Dünyada Gelmiş Geçmiş En Meşhur Seyyahlar

Dünyada Gelmiş Geçmiş En Meşhur Seyyahlar

Her ruhun kaldırmayacağı bir şeydir yolda olmak, keşfetmek. İşte bu bitmeyen keşif, öğrenme aşkı sizi yollara düşürür. Bir meczup gibi bir o diyar bir bu diyar arayışta olmak. Cesaret ister en başta ne ile karşılaşacağını bilmediğin bu yolculuk. İnsanlığa belki de en çok katkıyı sunarlar seyyahlar. Sınırların ötesi olduğunu gösterir bize, yolda olmayı öğretir bu yolda seni sınırsız bilginin olduğunu öğretir seyyahlar.

Seyyah olmak günümüzde ki gibi kolay değildi. Bir yerden başka bir yere seyahat etmek belki aylar sürüyordu. Düşünsenize zaman zaman deve ile at ile yaya olarak seyahat ediyorsunuz. Gelin şimdi zamanında bu zorluklarla seyahat etmiş dünyada ki meşhur seyyahlar kimmiş daha yakından tanıyalım.

Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Meşhur seyyahlar yazımıza bir Türk seyyahla başlayalım “ Evliya Çelebi”. 15. Yüzyılda yaşayan Evliya Çelebi, yollarda öğrendiklerini “Seyehatname” adlı eserine yazarak bu yolculuğunu bizlere adım adım sunmuştur. Kütahya doğumlu Evliya Çelebi sarayda çok iyi bir yaşamı varken bir gece yollara çıkması gerektiğini onu yolların çağırdığına dair bir rüya görür. Ondan sonra “Yürü Ya Resulullah “diyerek yolculuğunu başlatmıştır. 70 yaşına kadar 50 yıl süren bir seyahat hayati ile dünyaca ün kazanmıştır.

El İdrisi

El İdrisi’in Dünya Haritası

Coğrafyacı bir Arap gezgin. 12. yüzyılda o zamanın şartlarında düşen seyyahımız. Yolculukları boyunca yaptığı gözlemlerle iklim koşulları dünya yapısı ile alakalı çok önemli bilgiler edinip bunları bizlere kazandırmıştır. Dünyayı boylamlarına göre mevsimsel geçişler hakkında önemli bilgileri bize kazandırmıştır. Bugün ki dünya haritasına çok yakın bir haritayı da o yıllarda o koşullarda çizmiştir.

Marco Polo

Marco Polo

13. yüzyılda yaşamış Marco Polo. Amcası ve babası ile birlikte 24 yıl süren Asya seyahatinde Asya ülkeleri ticareti geliştirmenin yollarını aramıştır. Bu seyahatin diğer bir amacı da Papa IX. Gregorius’ın Kubilay Han için yazdığı mektubu iletmektir. Daha sonrasında Kubilay Han’ın verdiği görev ile de 17 yıl sürecek olan bir serüvene başlamıştır. Seyahatleri sırasında esir düşmüştür. Bu esnada seyahat anılarını arkadaşına yazdırarak  “ II Mılanoe “ adlı eseri ortaya çıkmıştır.

Kristof Colomb

Dünyanın en meşhur seyyahları arasında en tanınanı “ Kristof Colomb”. Bir deniz kâşifi. Yolculuklarında toprak parçasında degil de sonu belki de bir kayboluş olacak deniz yolculuklarını 13. yüzyılda yapmıştır. Kristof Colomb ile ilgili en ilginç olan şeyse daha önce başka bir yabancının başka bir kıtadan gelen birinin olmadığı Amerika kıtasını ilk keşfeden kişi olması ve bunu bilmemesi çünkü Hindistan’a yolculuk yaptığını sanıyormuş.

Amerigo Vespucci

Kristof Colomb dan sonra Amerika’yı bilerek keşfeden seyyah. İsmini de anlayacağınız buradan alıyor bu kıta. İtalyan kâşif 16. Yüzyıllarda yaşamıştır ve Avrupalılara yeni dünya ile tanıştırarak insanlık sınırlarını bir adım öteye taşımıştır.

Ferdinand Macellan

Portekizli denizci bir seyyah. Kendine edindiği, amaçladığı seyahatleri İspanyol imparatorluğu desteği ile gerçekleştirdi. En önemli özelliği dünyadaki 360 meridyenin hepsinden geçmiş olması bir nevi dünyanın etrafından bir tam tur atmış hem de denizde. Son çıktığı yolculuğu esnasında savaşlara denk gelerek vefat etmiştir.

Charles Darwin

Daha çok evrim teorisi ile tarihe adını yazdıran Charles Darwin bir keşif araştırıcı bilim adamı.19. yüzyılda yaşayan Charles Darwin diğer pek çok önemli kâşif gibi krallığın desteği ile araştırmalarını ve keşiflerini yapmıştır. Ayrıca daha pek çok alanda da adından söz ettirmiştir çok iyi bir biyolog ve doğa tarihçisidir. Ayrıca dünyadaki en uzun bilimsel araştırma gezisini gerçekleştirerek en meşhur seyyahlar arasındadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.