Araştırma İnceleme

Dünyada En Çok Tutulan Araba Markaları 

    Dünyada En Çok Tutulan Araba Markaları 

 

Dünyada En Çok Tutulan Araba Markaları Günümüzde yer alan arabalar, özellikle son zamanlarda bir çok teknolojiyle donatılmıştır. Arabaların hayatımızdaki yeri asla tartışılamaz ve büyük bir yere sahiptir. Bir yerden başka bir yere gitmek için kullanılan bu arabalar, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası durumuna gelmiştir. Tekerleğin icadından sonra, gelişen teknolojiyle ortaya çıkmışlardır ve hayatımızı kolaylaştıran en gerekli araçlardır. İçerisinde barındırdıkları teknoloji, insanların rahat edebilmesi için tasarlanmıştır. Her bütçe için özel olarak üretilen bu arabalar, dikkat çekici görünümleri ile de tercih rolü oynuyor.

Dünyada En Çok Tutulan Araba Markaları Geçmişten günümüze kadar bir çok yeni araba modeli ve markası ortaya atılmıştır. Bir çoğu başarısız olurken, bir çoğu da başarılı olmayı başarmıştır ve tamamen hayatımıza girmiştir. Aşağıda yer alan araba markaları, yaşanılan zaman diliminde en çok tercih edilen araba markalardır. Mühendislerinin başarılı modeller üretmesinden dolayı, her ülkede tercih edilen araba markalarıdır. Kendini devamlı geliştiren ve diğer markalardan bir adım öne çıkan bu araba markaları, üstün performanslarıyla da göz alıcı konuma geliyor.

Dünyada En Çok Tutulan Arabalar

BMW

Almanya’nın en eski araçlarından olan BMW, kaliteli motoru ve son derece etkileyici dış görünümüyle listelerimizde ilk sırada yer alıyor. 7 Mart 1916’da ilk aracı üreten BMW, günümüze kadar sürekli değişimle gelen ve en çok tercih edilen araba markasıdır.

Her bütçeye ve yaşa hitap eden arabaları, tüm Dünya’da kullanılmaktadır. Bu markanın 2017 kasaları, son teknoloji ile donatılmıştır. 2000’den önceki kasalarının fiyatları, çok uygundur.

Hız tutkunlarının vazgeçilmez bir parçası olan BMW, yol tutuş olarak üst düzey bir araçtır. 7.0 hacme kadar motora sahip araçları vardır. Hem benzinli hem de dizel olarak araç üreten BMW, geçtiğimiz yıllarda Yılın En İyi Araba Markası ödülüne layık görülmüştür.

Herald Kruger’in yöneticilik yaptığı BMW şirketler grubu, Munih’te varlığını sürdürmektedir. Karl Rapp tarafından ilk defa üretilen araçları, sportif görünümleriyle de göz dolduruyor. Bu markanın öne çıkan performansı ise, kolay hızlanabilmesidir.

Diğer araçlara nazaran kalitli bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır. Yakıt tüketimi olarak rakiplerini sollayan BMW, son olarak 730D modelini çıkartarak, sürekli gelişim içerisinde olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ayrıca BMW şirketinin motosikletleri de çok tutulmuştur.

Kendini arabalarıyla kanıtlayan BMW, belirli bir oranda hisse senedine de sahiptir. Üstün Alman teknolojisini her arabasında kullanmıştır ve sürücülerinin konforu için titiz bir çalışma ile varlığını sürdürmüştür.

Audi

Almanya’nın başka bir şirketler gurubuna ait olan Audi, ilk kez 1899 yılında arabasını üretmiştir. Dünya’da en köklü araba markası olan Audi, August Horch tarafından ilk kez tasarlanmıştır. İlk arabasında bile kaliteli bir sürüş keyfi yaşatmıştır.

Rupert Stadler’in yöneticilik yaptığı Audi, İngolstadt’ta bulunmaktadır. Ayrıca Lamborghini gibi kaliteli araba markaları da, Audi şirketler grubuna aittir.

Audi markasının kuruluş yılı 1909’dur. Teknolojinin farklı bir boyutta olduğu arabaları, günümüzde 230 ülkede varlığını sürdürmektedir. Farklı tasarımlara sahip araçları ve her yaşa hitap eden gösterişli kasaları, rakiplerinden bir adım daha olduğunun göstergesidir.

 

Audi marka araçlarda, sade ve gösterişli iç panel tasarlanmıştır. İç tasarımlarındaki teknolojiye bakacak olursak, mühendislerinin titiz bir çalışma yaptığını görebiliyoruz. Dijital ve tam korumalı yolcu kabini, sürücülerin rahat yolculuk yaşayabilmesi için eklenmiştir.

8.0 litre hacme sahip olan motorları, performansı en yüksek motorlarıdır. Audi markası, ürettiği kaliteli ve dayanıklı araçlarıyla bilinir. Yol tutuşu oldukça kaliteli olan Audi, sport modunu ilk defa kullanan marka özelliğini taşımaktadır.

Fiyatları 30.000 TL ile 950.000 TL arasında değişmektedir. Hızlanma süresi ortalama 6.7 saniyedir ve hız tutkunları için göz alıcı performansa sahip markadır.

Mercedes – Benz

Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz’in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler’in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft’in birleşmesi sonucu 1926 yılında kurulmuştur. Genel merkezi Stutgartt’a bulunan Mercedes – Benz, Alman kökenli diğer bir araba markasıdır.

Dünyada alıcısı en çok olan ve en teknolojik araba markasıdır. İç kısmında ve motorunda kullanılan teknoloji, sadece Mercedes – Benz  ailesine özel tasarlanmıştır. Long modelleri, en köklü ve zengin kesimler tarafından kullanılmaktadır.

Spor modelleri de aynı zamanda hız tutkunları için üretilmiştir. Özellikle performans araç isteyen kullanıcılar, Mercedes – Benz araçlarını beğenerek kullanmaktadır. Dünyada kendini kanıtlamış otomotiv şirketi olan Mercedes – Benz arabaları, 30.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişmektedir.

Mercedes – Benz  ailesinde yer alan her araba, özel dyno testlere tabi tutularak piyasaya sürülmektedir. Kullandığı motorlar ise, şirketin kendi tasarladığı motorlardır.

16 silindir ve 8.0 litre hacme kadar ulaşan motorları vardır. Ayrıca tasarruf seven kullanıcılar için tasarlanmış düşük paketli arabaları da mevcuttur. Mercedes – Benz gurub, her arabasında göz alıcı teknolojik parçaları kullanmıştır. Sürüclerine en kaliteli bir sürüş keyfi vermektedir. Ayrıca dayanıklı bir araba üreticisi olduğu da bilinmektedir.

Mercedes – Benz ailesinin en yeni üyesi 2017 yılının mart ayında üretilmiştir. S Long kasa olarak üretilen bu araç, yaklaşık 900.000 TL’ye alıcılarını beklemektedir.

Volkswagen

Şirketin adı, Almanca’da halkın arabası anlamına gelmektedir. Grubun sahip olduğu markalar Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda markalarıdır. Bu denli fazla araçları, aynı farklı tasarımlarla üretmeyi başarmıştır.

Volkswagen markası, 28 Mayıs 1837 yılında kurulmuştur ve pahalı araçlara nazaran halk tarafından kullanılması için üretilmiştir. German Auto Association tarafından ilk Volkswagen arabası üretilmiştir.

Aracın tüm dünyada en çok tercih edilen araç olduğunu söyleyebiliriz fakat fiyatları diğer araçlara göre çok daha düşüktür. Fiyatının düşük olması, performansının kötü olduğunun göstergesi değildir. Son derece kaliteli motorları ve kendine ait DSG şanzımanı, markayı ön plana çıkaran özellikleridir.

6 silindire ve 4.0 litre hacme kadar ulaşabilen motorları vardır. Volkswagen araçları tasarlanırken, üstün bir işçilik yapılmıştır.

 

Volkswagen araçlarında kullanılan teknoloji, son derece klasik ve tatmin edicidir. Sürücüler için ekstra olarak eklenmiş bir çok özelliği vardır. Özellikle DSG şanzımanı, uzun süre kullanmaya uygundur. Buna ek olarak aracın kazalarda veya çarpmalarda, hiç bir şekilde hasar görmemesi dikkatleri üzerinde toplamasına sebebiyet vermiştir.

Sürekli yenilenme ve gelişim içerisinde olan Volkswagen markası, son olarak 2017 yılında passat ve golf modellerini üretmiştir. Son derece etkileyici görünüme sahip olan bu araçlar, alıcılarını beklemektedir. Volkswagen araçlarının fiyatları, 20.000 TL ile 150.000 TL arasında değişim göstermektedir.

Opel

Opel markası 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulan bir diğer Alman otomotiv şirketidir. 1899’dan beri araba üretmektedir ve 1929’da şirket olmuştur.

Genel merkezi Rüsselsheim, Almanya’da olan Opel, dünyada sayılı araba markaları arasındadır. Üstün Alman teknolojisi, opel marka araçlarında da özenle tasarlanmıştır.

Opel araçları, yol tutuşu en muntazam araç klasmanındadır. Dayanıklı yapısı ve göz alıcı motor performansı, bu markanın en çok tutulan araba markaları arasında girmesine yardımcı olmuştur.

1.2 ile 5.0 arasında olan hacimli motorları, Opel ailesini ön plana çıkarmaktadır. Opel son arabasını 2012 yılında İnsignia modeli olarak çıkarmıştır. Bu aracın fiyatı 110.000 TL’den alıcılarını beklemektedir.

Opel marka araçlar, iç tasarım olarak gösterişli bir yapısı ile dikkatleri üzerinde topluyor. Dijital ön paneli ve sürücü odaklı iç kabini, uzun yolculuklarda istenileni vermektedir.

Üstün teknolojiyle donatılmış olan Opel araçlarının fiyatları 30.000 TL ile 140.000 TL arasında değişim göstermektedir. Spor modelleri de ayrı bir özellik gösteren Opel, klasik seven aileler için üretilmiştir.

Özellikle yüksek bagaj kapasitesi ve yakıt hacmi, bu sonucun bir göstergesidir. Opel arabalarında farklılık olarak, düşük yakıt tüketimi dikkat çekiyor. Son derece düşük bir yakıt tüketimine sahip olduğu için, ufak bir yakıt ile yüksek kilometreler rahatlıkla yapılabilmektedir.

Toyota

Genel merkezi Aichi İli’de olan Toyota Motor Corporation, değişen alanlarda üretim gerçekleştiren ve büyük bir model yelpazesini içerisinde barındıran, 2016 istatistiklerine göre dünyanın en büyük otomotiv şirketidir.

Akio Toyoda’nın liderliğini sürdürdüğü Toyota, dayanıklı motoru ve dış yapısı ile bir çok sürücünün gönlünde taht kurmuştur. Şirketin kuruluşu 28 Ağustos 1937 yılında tamamlanmıştır. Japon köklenli olan ve varlığını Japonya’da sürdüren bir araba markasıdır. Ayrıca ilk Toyota aracı Kiichiro Toyota tarafından yapılmıştır.

İlk zamandan beri sürekli bir güncelleme ile günümüze ulaşmıştır. Aracın dikkat çekici özelliği, dyno testlerinde alınan sonuçlardır. 150 kilometre hızla çarpmalarda bile dayanıklı yapısından dolayı, herhangi bir hasar almamaktadır.

Japonların en çok sattığı araçtır ve tüm dünyada kullanılmaktadır. Özellikle tasarruf seven aileler tarafından kullanılan ve bir çok ekstra özelliği içerisinde barındıran bir markadır.

 

Toyota arabalarının genel görünümü, genelde bir biriyle aynıdır. Tüm tasarımlarında sade bir yapıyı tercih eden Toyota, ayrıca yüksek tork gücüne sahip motorlarını da araçlarına koymaktadır.

Binek ve ticari araç olmak üzere üretimlerini yapan Şirket, günümüzde en çok tutlan araba markası özelliğini taşımaktadır. Toyota araçlarını diğer araçlarından ayıran bir çok özellik vardır. Örneğin bu Toyota marka araçların 1.000.000 kilometre gitme garantisi mevcuttur. Bu garanti Toyota tarafından verilmektedir ve böyle bir güvenceyi şu zamana kadar veren bir şirket yoktur.

Toyota marka arabalar, 20.000 TL ile 100.000 TL fiyat aralığında satılmaktadır.

Mitsubishi

Mitsubishi Motors Corporation, bir diğer Japon otomobil markasıdır. 1984 yılından bu yana Türkiye ortaklığını Temsa ile birlikte yürütmektedir. Bağımsız bir marka olmasına rağmen, başta Daimler-Chrysler ve PSA olmak üzere birçok üreticiyle ortak çalışmalarını sürdürmektedir.

Genel merkezi Minato Tokyo’da olan Mitsubishi, 1917 yılında ilk arabasını üretmiştir. Şirketin CEO’su olan Osamu Masuko, bir çok yenilik yaparak aracı ön plana çıkarmıştır. Japonların arabalar üzerindeki etkisi ve farklılığı, Mitsubishi marka araçlarda da kullanılmıştır.

Üstün bir teknolojiyle üretilen arabalar, günümüzde her ülkede kullanılan araçlardır. Aileler için üretilen modelleri ve sporti kasa yapıda olanları vardır. Böylece her yaşa ve zevke hitap etme özelliğini de içerisinde barındıran bir araçtır.

 

Mitsubishi şirketi bir çok alanla uğraşmasına rağmen, araçlarındaki tasarımı eksik etmemiştir. Özellikle Lancer modeli tüm dünyaya yayılan bir modelidir.

Mitsubishi marka arabaların fiyatları, 20.000 TL ile 150.000 TL aralığındadır. Böylece her bütçe için uygunluk kazanan markadır. Mitsubishi araçların iç dizaynı, göz alıcı durumdadır ve bir çok teknolojik parça araç içerisinde kullanılmıştır. Sürücünün rahat edebilmesi için tüm olanaklar değerlendirilmiş ve araç içerisine eklenmiştir.

Hyundai

Hyundai Motor Company, Güney Kore merkezli çok uluslu otomotiv firması özelliği göstermektedir.. Korece Hyundai kelimesinin Türkçe karşılığı çağdaş, modern anlamına gelmektedir.

Araçlarında sürekli bir yenilik kullandığı için, yenilikçi marka olarak da adlandırılmaktadır. Genel merkezi Seul’da yer alan Hyundai, Çung Ju-Yung tarafından 29 Aralık 1967 yılında kurulmuştur. Şirketin yönetimi Chung Mong-koo tarafından yapılmaktadır. Mong-koo son zamanlarda üstün bir teknoloji geliştirerek, araçlarının içerisine eklemiştir.

Özellikle Elantra, i30, i20 ve accent modelleri, tüm ülkelerde kullanılan modellerdir. Hyundai marka araçların genel olarak fiyat aralığı 30.000 TL ile 100.00 TL arasında değişme göstermektedir.

 

Arazi ve ticari araçlarda da üstün bir kalite sunan Hyundai markası, motor dayanıklılığı ile bilinmektedir. Benzinli motorları, son derece tasarrufludur ve kaliteli bir sürüş için tasarlanmıştır.

Hyundai marka arabaların genel olarak aynı iç kabinden meydana geldiğini söyleyebiliriz. Teknolojik ve üst düzey parçalar, araç içerisinde mevcuttur ve Hyundai markası, sürücülerin konforunu ön planda tuttuğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

1.2 litre hacimden 3.0 litre hacme kadar ulaşan motorları, uzun süre kullanıma uygundur. Motorlarının kaliteli olmasından ötürü, Dünya’da en çok tutulan araba markaları arasında yer alır.

FORD

Ford Motor Company, Henry Ford tarafından Highland Park, Michigan, ABD’de 16 Haziran 1903 tarihinde kurulmuştur. Şu anda merkezi Dearborn, Michigan’da yer almaktadır. 1903 yılından beri günümüze bir çok değişiklikle gelen Ford markası, dünya tarihine geçmiş arabalarını üretmeyi başarmıştır.

Özellikle yakın bir tarihte ürettiği, Focus, Mondeo ve fiesta modelleri, en çok tutulan modellerdir. Tüm dünya sürücüleri tarafından tercih edilmektedir ve her bütçeye uygun olan Ford modellerini, içerisinde barındırmaktadır.

Ford marka araçların klasik bir görünümü vardır ve aileler için tasarlandığını bizlere kanıtlamıştır. 2.0 hacme kadar motorları mevcuttur ve tam anlamıyla tasarruf araçlarını üretmiştir. Arabalarını tasarlarken üstün bir çalışma gösteren Ford, Mark Fields’in önderliğinde yönetilmektedir.

 

Amerika’nın araba sektöründe zayıf olması, Ford markasıyla dengelenmiştir. ABD halkının bir çoğu, bu markanın araçlarını kullanmaktadır. Ülkemizde de ticari araç fabrikaları vardır ve ticari araç konusunda da gelişmiş bir markadır.

Ford marka araçların iç kısmında, alışıla gelmiş bir tasarım kullanılamaktadır. 2005 marka araçları bile, günümüzde sıkça kullanılmaktadır. İç kısmında yer alan panelleri, sürücüler için rahatlık sunmaktadır. Ford marka araçlar, 20.000 TL ile 150.000 TL arasında değişim göstermektedir.

HONDA

1948 yılında Soichiro Honda tarafından Japonya’da kurulmuş bir diğer Japon otomobil firmasıdır. Başlangıçta motosiklet üretimi yapan Honda zamanla otomobil, su motoru, robot, güç ekipmanları motor ve uçak üreten kaliteli ve güçlü bir firma haline gelmiştir.

Yönetimini Takahiro Hachigō’nun yaptığı Honda, Minato Tokyo’da genel merkezinden çalışmalarını yürütmektedir. 24 Eylül 1948’den günümüze kadar sürekli bir değişim ile gelen Honda, güçlü motorlarıyla dikkatleri üzerinde toplamıştır.

Özellikle VTEC özelliği gösteren motorları, hız tutukunlarının adeta vazgeçilmezi haline gelmiştir. Honda marka araçların kullanıcı kitlesi, genelde gençlerden oluşmaktadır. Civic, Accord ve city modelleri, en çok tutulan modellerindendir.

Honda, kendini tüm dünyaya kanıtlamıştır ve 10 milyonun üzerinde araba satarak, üst düzey bir marka olduğunu bir kez daha göstermiştir.

 

Honda marka otomobillerin iç kısmı, üstün Japon teknolojisinin özelliklerini yansıtmaktadır. Sürücü odaklı ön kabini, ve tam dijital yardımcı panelleri, kaliteli bir sürüş keyfi yaşatacaktır.

Dünyada En Çok Tutulan Araba Markaları

Son zamanlarda arazi araçlarında gelişme gösteren Honda, uygun fiyatlarının olmasından ötürü tercih edilmektedir. Honda marka arabaların fiyatları, 20.000 TL ile 100.000 TL arasında değişme göstermektedir.

2017 yılında ürettiği yeni kasa Civic modeli, üst düzey bir tasarıma sahiptir. Araçlarında kullandığı teknolojiden ötürü, 2014 yılında Yılın Otomobil Markası ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca klasik modelleri, her yaşa hitap ettiğinin bir göstergesi olmuştur.

Konu ile ilgili soru ve görüşleriniz için yorumda bulunabilirsiniz.

Dünyada En Çok Tutulan Araba Markaları 

Günümüzde yer alan arabalar, özellikle son zamanlarda bir çok teknolojiyle donatılmılmıştır. Arabaların hayatımızdaki yeri asla tartışalamaz ve büyük bir yere sahiptir.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar