Araştırma İnceleme

Deprem Sigortası ( DASK ) Nedir? Ne işe yarar?

Deprem Sigortası Nedir?

Deprem Sigortası ( DASK )nedir? Türkiye’miz deprem kuşağında olması ve 1999′ da ki büyük deprem faciası nedenleriyle 2000 yılında bir dizi önlemler almaya başlamıştır. Bunlardan birisi de Deprem Sigortasıdır.

DASK’ ın açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu olup deprem sigortası yaptırmak yasal bir zorunluluktur. Deprem sigortaları devlet güvencesi altındadır. Bu nedenle deprem sigortaları zorunlu olmalarının yanında güvenilirdirler. Zorunlu Deprem Sigortası Teminatları aşağıda listelenmiştir.

Deprem nedenli ve dolaylı olarak deprem sonucunda oluşabilecek;

-Binanın tamamı yada belirli bir kısmının zararı( temel, duvarlar, ortak duvarlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, tavan, zemin, merdiven, asansör, koridor, çatı ve baca)
– Yangın
– İnfilak
– Tsunami
– Yer Kayması maddi hasarları poliçe teminat tutarları üzerinden nakten ödenir.

Deprem Sigortası Teminat Limiti:

Zorunlu Deprem Sigortasında bir teminat limiti mevcuttur. “ Deprem geçecek, hayat devam edecek ” diyen DASK( Doğal Afet Sigortaları Kurumu) her yıl inşaat maliyetlerindeki artışa göre belirlediği azami bir tutarda teminat sağlar. DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bütün yapı tiplerinde 170.000.- TL’dir. Eğer meskenin değeri DASK tarafından verilen azami teminat tutarını aşıyorsa, sigortalı isteğe bağlı olarak, bu aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat alabilir. Bunun için özel sigorta şirketlerinden konut sigortası yaptırabilirsiniz. Böylece daireniz 300.000.-TL ise kalan 130.000.-TL için konut sigortası poliçesi teklifi alır ve poliçe primlerinizi öderseniz dairenizin tamamını sigorta ettirmiş olursunuz.

Deprem Sigortası Primi ve Sigorta Bedeli Hesaplama:

Günümüzde gayrimenkulünüz için internet üzerinden deprem sigortası primi hesaplayabilir ve satın alabilirsiniz. Deprem sigortası satın aldığınız firma poliçe aslını verdiğiniz adrese kargo ile gönderecektir. Deprem sigortası primi hesaplarken sırasıyla ;

Şehir ( İl ), İlçe ve Mahalle adı
Binanın yapı türü ( çelik, betonarme, karkas, yığma yapı, kargir yapı, diğer yapı)
Binanın inşa yılı
Dairenin metre kare cinsinden ölçüsü bilgileri gerekmektedir.

Bunların dışında DASK’ ın yenileme indirimi olup olmadığı ve dairenizin toplu bina indirimi hakkına haiz olup olmadığı da deprem poliçesi sigorta primi miktarını etkileyen faktörlerdir.

Deprem Sigortası

Deprem Sigortası ( DASK )nedir? Türkiye'miz deprem kuşağında olması ve 1999' da ki büyük deprem faciası nedenleriyle 2000 yılında bir dizi önlemler almaya başlamıştır. Bunlardan birisi de Deprem Sigortasıdır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar