Editörün SeçtikleriEkonomi Haberleri

Borsada yatırım nedir?

Borsada yatırım nedir?

Borsada yatırım nedir? Sermaye piyasalarında yatırım yapmak ve para kazanmak, sanattır. Bunun da birinci şartı, fırsatların asla bitmeyeceğini bilmek, ikici şartı kazanmadan önce kaybetmemeyi öğrenmek, üçüncü şartı da hırslı ve acelesi olmamaktır. O yüzden mantıklı düşünerek iyi bir yatırım kararı vermek ve sabır etmek, her zaman kazandırıcı bir nitelik olacaktır. Borsa, gerek siyasi gerek ekonomik göstergelere ve özellikle şirketlerin gösterdiği performansa göre hareket eden, gene bu şirketlerin halka arz olmuş hisselerinin alım ve satımı ile alıcılar ve satıcılar arasında yer değiştirdiği bir mecradır. Bu kriterlere göre düşen veya yükselen hisse senetleri, hep var olmuştur.

Borsada yatırım nasıl yapılır?

Üç beş kuruş kar edeceğim mantığıyla, araştırmadığınız iyice incelemediğiniz hisse senetlerinde yatırım yapıp kaybedip borsaya tövbe etmek yerine, borsa hakkında okumak, geçmiş analizleri incelemek, piyasanın işleyiş çarkını öğrenmek size sadece para kazandırmayacak, kendinizi geliştirdiğinizi hissedip her zaman özgüven yaratacaktır.
Borsada yatırımcılar yatırım yaparken ekranda gözlerini hisselerin ya en tepesine veya en dibine dikip şartlanırlar. Bu şekilde kazanmak mümkün değildir. Çünkü bu şekilde para kazanmayı, dünyanın en iyi traderleri bile hayatlarında ya bir ya da iki kere başarabilmişlerdir. Bu konuda çok meşhur bir söz vardır. “ Hisse senetlerini, ayak ile baş arasında hareket ettiği bir aralık olarak kabul edin. Başta yani en tepede satmayı denemeyin, ayakta yani en dipte almayı da denemeyin. Bunun ortası göbektir. Yani kar ettiğinizde tam ortada yani göbekte satın. “

Borsada yatırım nasıl olur?

Kendi bildiğiniz ile yatırım yapmak yerine X uzmanının kendine münhasır yazılarını okur, X analistlerin bilmem ne hisse senedinde orasında destek, burasında köstek, oraya gidecek buraya düşecek, teknik hiçbir şey demediği halde “ Teknik öyle diyor, teknik böyle diyor “ Yorumlarına inanır ve bu yorumları kale alarak alım satıp yapmaya başlarsanız, siz zaten kaybetmeye adaysınız demektir.

Borsada sabır eden kimse, uzun vadede asla ve asla kaybetmez. Hızlı ve hırslı işlem yapan, kendini daldan dala atlayan bir kuş gibi hisseden, hisseye atlayan, her zaman kaybetmeye mahkumdur. Kıymetli evraklara yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, senetlerin değerinin neden değiştiğini bilmenizdir. Bu nedenle borsa yatırımı yaparak para kazanmak için uzun vadeli olarak geleceği düşünmeniz gerekir.

Borsada bir kural vardır. Herkes satarken alacaksın, herkes alırken de satacaksın. Yanlış bir hisse, yanlış yatırım ve yanlış bir fiyat sizin borsada sonunuz olabilir. Çünkü zararını çıkartacak kağıt aramaya koyulmak zorundasınız veya beklemek zorundasınız. Vadesi de belli değildir. Bu noktadan sonra geri dönüş yoktur. Çünkü %50 düşen bir hisse bir hissedeki zararınızı çıkarabilmek için , % 100 artacak bir senet, % 100 Düşen bir hisse senedi içinde %200 artacak bir hisse senedi bulmak zorundasınız. Maalesef zaman mümkün olmayabilir. Şans ötesi bir şey gerekir.

Hisse senedi alım–satımı yaparken belli bir strateji ile hareket etmeniz gerekir. Bu strateji kesinlikle size ait olmalıdır. Çünkü herkesin bakış açısı farklıdır. Bu yüzden kullanılan yöntemler de aynı olmayacaktır. Sektörlerin, şirketlerin farklı olması dikkat edilmesi gereken hususların değişmesini sağlamaktadır. Önemli olan bu hususları bilmektir ve hedeflenen kazanca ulaşmak için nasıl hareket edeceğine karar verebilmektedir.
Hisse senetlerinde daha çok kademeli alım–satım stratejisini kullanmalısınız. Bu stratejide işlemler tüm para ile tek fiyat seviyesi üzerinden değil; paranın kısım kısım bölünmesiyle yapılır. Farklı fiyat seviyelerinden işlemler gerçekleştirin. Satış yapılırken de aynı taktik uygulayın. En son alımda bulunan pozisyondan başlanarak satışta bulunun. Böylece aynı parayla 100 lot işlem hacmi oluşturulacakken, kademe kademe yapılan işlemler sonucu daha yüksek lot miktarı ile yatırım yapılabilirsiniz. Böylelikle kazanılan miktarların da değeri artmaktadır. Bunun için gerçekten doğru zamanları ve doğru fiyat seviyelerini belirlemeniz gerekir. Fiyatların sürekli olarak değişmesi, kontrolün elden kaybedilmesiyle risk teşkil etmektedir.
Zarar için değil, olumlu yönde gitmesini beklediğiniz pozisyonunuzda da kar noktası belirleyin. Çünkü fiyatların anlık olarak değişmesi, kardaki pozisyonun tam aksine zararda gitmesine neden olabilir. Çünkü profesyonel yatırımcılar beklentilerini karşıladıkları an satışta bulunacaktır. Bu yüzden de arzın fazla olması, senetlerin fiyat seviyelerinde gerilemeye neden olur. Bu mantığı kurabilirseniz, yatırımcılarının hangi zamanlarda alım – satım yapacağına karar verebilirsiniz. Böylelikle yatırımlarınız en uygun noktalardan gerçekleştirebilir, kazandığınız miktarlar sayesinde düşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Borsada Yatırım Yolları

Piyasalarda işlem gören araçlar gibi hisse senetlerinin değerleri de gün içinde dalgalı yapıya sahiptir. Buna göre de anlık değişen fiyat seviyelerine rağmen en uygun noktalardan alım – satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz karı elde edebilirsiniz. Zarar etme riskinizin olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız. Bunun için kesinlikle her işleminizde, açtığınız her pozisyonda zarar–kar miktar seviyenizi belirlemelisiniz. Böylelikle mağdur duruma düşmezsiniz. Bunun için işlemlerinizi, verdiğiniz kararlar üzerinden yapmalısınız.

Trendin yönünü düşüşte iken yatırımcılar, diğer yatırımcılar tarafından alımların artacağı yönünde düşence sahip olurlar. Elbette ki talebin artması, fiyatlarında yükselmesini sağlar. Fakat yatırımcı senedi alıp almamaya, belli unsurları baz alarak karar verir. Eğer senedin değeri beklentiyi karşılamayacaksa, beklenen fiyat seviyelerine yükselmeyecek veya düşmeyecekse yatırım yapılmaz. Dahası, senedi elinde bulunduran bilinçli yatırımcılarda bu durumun farkına vararak satış yönlü işlem açarlar. Arzın çoğalması, talebin azalmasıyla hisselerinde değerleri dip noktalara kadar gerileyebilmektedir. Bu yüzden risk aldığınızdan fazla zarara katlanmamak için kendinize bir kayıp noktası belirlemelisiniz. Ters giden durumlarda işleminizi belirlediğiniz noktada kapatmayı bilmelisiniz.
Paranızı, belirleyeceğiniz bir iki yatırım aracına yapın. Alacağınız riski iyice düşünün ve ondan sonra karar verin. Risk yatırılan paranın kaybedilme, yatırılan tutarın altına inmesi tehlikesidir. Risk, ileride olacak olayların belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Yatırımcı, çeşitli yatırım araçları arasında parasını dağıtarak, bir yatırımdan para kaybederse diğerinden para kazanacağını umarak toplam riske karşı kendisini koruyabilir. Borsada yatırım bu yüzden önemlidir.

Şöyle etrafınıza baktığınızda, herkes teknik analist, herkes uzman öyle değil mi ? Bu konu ile ilgili bilgisayar ekranları bir sürü bloklar, twitterler, whatshapp grupları ve web siteleri ile dolmuş taşmıştır. Herkes çok iyi bildiği sanıp uzman kesilmiştir. Yani herkes Holy Grail yani sihirli indikatörü bulduğunu sanır. Bir analiz sistemi geliştirmiştir. Veya kendi kafasına göre bir algo bulmuştur. Böyle şeylere kesinlikle itibar etmeyin. Bunun yanında çok yüksek kâr edeceğiniz vaadi ile çok acele yatırım yapmanızı söyleyen beklenmedik telefon, mektup, elektronik posta veya tanımadığınız bir kişilerden gelen tiyolara itibar etmeyin. Finansal piyasalarla ilgili bilgiler çeşitli teknikler kullanılarak veya sadece tecrübelere dayanılarak değerlendirildiği ve elde edilen sonuçların yatırımcının yatırım kararına hizmet edecek şekilde yorumlanır. Aynı verilere dayanmasına rağmen, bu tip bilgi kaynakları farklı teknik ve değerlendirmelerin kullanılması nedeniyle, farklı hatta birbiriyle çelişen sonuçlar çıkabilir.

Sonra onlarla birlikte batışa doğru hızla gidersiniz. Bu yüzden kendi kararlarını kendiniz vermeniz şartı ile kendinize, özünde temel prensiplere dayalı yani basit ama istikrarlı bir sistem, yaratmak daha doğru olacaktır..
Borsada zarar eden bir yatırımcı “ Yenilen pehlivan güreşe doymaz” Atasözünden hareketle, zararlarını çıkarmak için daha riskli işlem yapıp ya batar, ya da tövbe eder. Ama sabır gösteren ve borsayı bir kumar masası gibi görmeyip yatırım aracı olarak görenlerde bunun karşılığın bir gün mutlaka alırlar.

Sözlerimizi Ahmet Mergen’in güzel bir sözü ( Eskiden borsa binası İstinye’deydi ve oraya göre söylenmişti. Biz onu yeni yeri, için uyarlayalım ) ve bir tavsiye ile bitirelim. “ Borsada adama, Sarıyer/Emirgan’ın nerede olduğunu öğretirler “ Eğer yatırımcı ve sabırlı değilseniz, geceleri yatarken uykularınız kaçacaksa, inanın borsa size göre değildir.

Borsada yatırım

Sermaye piyasalarında yatırım yapmak ve para kazanmak, sanattır. Bunun da birinci şartı, fırsatların asla bitmeyeceğini bilmek, ikici şartı kazanmadan önce kaybetmemeyi öğrenmek, üçüncü şartı da hırslı ve acelesi olmamaktır.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar