• YARIM ALTIN
  8.385,00
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8624
  % -0,03
 • € EURO
  35,7408
  % 0,00
 • £ POUND
  42,5612
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,5135
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3741
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  2168288,501
  % -3,01
 • BIST 100
  11.089,53
  % -0,74

Black Friday Nedir? Hangi Gün Kutlanır?

Black Friday Nedir? Hangi Gün Kutlanır?

Black Friday Nedir? Hangi Gün Kutlanır?

Black Friday Nedir? Hangi Gün Kutlanır? Black Friday yani Kara Cuma, adından da anlaşılacağı üzere Türk milleti ile alakalı bir durum değildir. Fakat evrenselleşen dünya bu tarz günlerin daha çok kutlanmasına ve ön planda tutmasına olanak sağlıyor.

Black Friday Ne Zaman Kutlanır?

Black Friday Ne Zaman Kutlanır?

Black Friday yani Kara Cuma, nedir sorusuna değinecek olursam; Black Friday, Amerika Birleşik Devletlerinde Şükran Gününden sonra gelen ilk Cuma günü olduğu için kutlanıyor. ABD vatandaşlarına göre kutsal bir günden sonra gelen Cuma’ya neden Kara Cuma demişler? Adından da anlaşılacağı üzere Kara Cuma denildiğinde akla ilk olumsuz cümleler gelmekte. Bu sebeple neden Kara Cuma?

Aslında bu durumun nedeni kısa ve öz. Aslında Black Friday ilk zamanlar herhangi bir isme, kuruluşa, kuruma aklınıza gelebilecek hiçbir şeye bağlı değilmiş. 1932’den beri Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilen Cuma günü, 1961’den sonra Kara Cuma olarak bilinmeye ve anılmaya başlanmış.

Kara Cuma, kötü günleri de beraberinde getirmiş!

Black Friday Ne Zaman Kutlanır? Normalde Şükran gününden bir sonraki Cuma günü, ABD’deki marketler, teknoloji mağazaları vs. normalinden daha erken açıp, gece geç saatlere kadar kapatmamış. Bu senelerce böyle sürmeye devam etmiş. Fakat sonradan bu yoğun hizmet verme temposuna, indirimler de dâhil olmaya başlayınca ticaret yapan web siteleri dahi bu indirime ayak uydurmuş.
İndirim kampanyalarının, kupon kodlarının artmaya devam edip, hizmetin arttığı sürece talep de mantıken artmaya devam etmiş. Bu talep artışı, Şükran gününden sonraki Cuma günlerinin aşırı yoğun geçmesine neden olmaya başlamış. Öyle ki 1961 yılında Amerika’nın bir kenti olan Philadelpihia’da insanlar yoğunluktan adım atamayacak hale gelmişler. Yoğun trafiğin oluşması sebebiyle araçların yerinden oynayamadığı ve yoğunluktan insanların birbirlerini ezdiği o yıl, bu etkinlik Black Friday yani Kara Cuma olarak anılmaya başlanmış.

Black Friday hangi ülkelerde kutlanıyor?

Aslında Kara Cuma, ilk olarak Amerika’da kutlanmaya başlamış. Fakat sonrasında bu günü İngiltere ve Kanada’da kutlamaya başlamıştır. Ama İngiltere ve Kanada’nın Kara Cuma olarak adlandırdıkları tarih, Amerika Birleşik Devletlerinin tarihinden farklıdır.
Dünyada en çok talep gören ve evrenselleşen Kara Cuma etkinliği ABD’de kutlanan Black Friday günüdür. Bu günde dünyada dahi ismi duyulmuş perakendecileri ve web siteleri önemli ve büyük derece de indirimler yaparlar. Özellikle Amerika’da bazı mağazalar, ürünleri geliş fiyatına satarak yoğun talep görmüşlerdir.
Son yıllarda çeşitli web sitelerin de veya ülkemizdeki bazı mağazalarda da Kara Cuma adı altında çeşitli indirimler yapılıp, kupon kodları verilmekte. Tabi ki bu ülkemizdeki bu etkinliğin Amerika’daki gibi büyük bir oranda ilgi gördüğünü söyleyemeyiz. Fakat yine de tüm zamanlara göre daha fazla indirim olduğunu gönül rahatlığı ile dile getirebiliriz.

Ülkemizde ne gibi etkinlikler yapılıyor?

Özellikle son yıllarda da görüldüğü üzere, Black Friday yani Kara Cuma etkinliklerinin sayısı da artmış vaziyette. Kara Cuma nedir, ne değildir bilen pek fazla olmasa da bu güne özel fiyat etiketlerinin bir hayli düştüğü gerçek. Zaten biz Türkleri ilgilendiren kısım da burası. Yoksa Şükran günüymüş, sonrasıymış milletimizi pek de ilgilendirmiyor.
Bu indirimlerin bilgisayar yani video oyunları oynayan kişilere yaradığını rahatça söylemek mümkün. Çünkü Steam, Xbox, PS Plus gibi çeşitli video oyun ticareti yapan dijital ortamlarda büyük bir oranla çeşit çeşit indirimler görmek mümkün. Kara Cuma henüz ülkemizde tam anlamıyla oturmuş ya da herhangi bir etkinliğe dönüşmüş değil. Fakat şehirlerde artan AVM sayısı, bu tarz etkinliklerin sayısını arttıracak ve yaygın bir hale gelmesini sağlayacaktır. Black Friday her sene 23 Kasım, Cuma günü kutlanmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.