Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Birikim nasıl yapılır?

Birikim nasıl yapılır? Birikim yapma yöntemleri nelerdir?

Birikim nasıl yapılır? Birikim yapma yöntemleri nelerdir? Pahalılaşan ekonomik durum ve bunun beraberinde daha fazla tutumlu olmamızı gerektiren hayat şartları. Peki nasıl birikim yapmalıyız? Birikim yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda ise birikim nasıl yapılır? Birikim yapma yöntemleri hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Birikim yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

  • İhtiyacınız kadar harcayın. Birikim yapma yöntemlerinden en önemlisi ise ihtiyacınız kadar harcama yapmanızdır. Çok gereksiz fuzuli ve eğlencelik şeylerden tamamen demiyorum ama biraz uzak durun.
  • Alışveriş yaparken mutlaka hemen ilk mağazadan yapmayın. Biraz araştırın, hem gezmiş olursunuz hemde daha uygun fiyatları bulabilirsiniz. Bazı markalar, mağazalar vb. yerler kampanya yapabilmekte ve bu sayede daha ucuzunu bulma şansınız daha yüksek.
  • Para aslında alışveriş yaparken biriktirilir. Yapmış olduğunuz tasarruflar sizin aylık kazancınızı yükseltir. Aylık kazancınız sabit olduğunu düşünürsek, yapacağınız tasarruflar sizin gelirinizi daha da yükseltir.
  • Eğer ucuz ürün bulamıyorsanız ve muadilini de bulamama gibi sorun yaşıyorsanız. Genellikle internet üzerinden araştırma yaparsanız daha kolay bulabilirsiniz. No-name gibi firmalar olduğu için internetten bulma oranınız çok daha yüksektir.
  • Birikime başlamadan önce, kendinize mutlaka bir hedef koyun. O hedefe adım adım yaklaştığınızı görünce sizin için çok iyi bir motive kaynağı ve bunun başardığınızı görmek size mutluluk vererek alışkanlık haline gelecektir.
  • Birikim yaparken her ay düzenli olarak aynı miktarın üstüne kadar biriktirmeye çalışın. Bu sizin hem sabrınızı ve tutumunuzu daha geliştirmek için inanılmaz bir katkı sağlar. Ancak kendinizi aşırı zorlamamakta tabi fayda var.
  • Evinize gelen faturalara dikkat edin. Farkında olmadan boşa ödediğimiz o kadar çok üyelik vb şeyler var ki. Bunları mutlaka kontrol edin. Eğer çok fazla gereksiz üyelikler varsa bunları derhal iptal edin.

Kötü alışkanlıklarınızı yok etmek

Kötü alışkanlıklarını yok etmek çok önemlidir. Eğer sigara için birisi iseniz günde 1 paket sigara içtiğinizi varsayarsak. Sigara paketini 10 TL’den hesaplayalım. Aylık 300 TL gibi ciddi bir rakam yapar. Alkolde kullanıyorsanız bunların beraberiyle aylık 1000 TL gibi bir rakam sadece ufak bir keyfinize gidiyor. Ülkemizde asgari ücretin 1600 TL olduğunu varsayarsak çok ciddi bir rakam olduğunu gösteriyor.

Aracınız varsa yakıttan tasarruf edin!

Aracınız varsa yakıttan tasarruf edin! Araçlar artık bize giderek tembelliği öğretiyor. Çok yakın yerlere genelde yürüyerek gidin ve hem spor yapmış olursunuz. Elektronik cihazlar günümüzde artık giderek bizi tembelleştiriyor. Çok yakın yerlere araçla değilde yaya olarak gidebilirsiniz.

Birikim nasıl yapılır? Birikim yapma yöntemleri nelerdir?

Birikim nasıl yapılır? Birikim yapma yöntemleri nelerdir?

Birikim nasıl yapılır? Birikim yapma yöntemleri nelerdir?

Birikim nasıl yapılır? Birikim yapma yöntemleri nelerdir? Pahalılaşan ekonomik durum ve bunun beraberinde daha fazla tutumlu olmamızı gerektiren hayat şartları. Peki nasıl birikim yapmalıyız?

Kullanıcı Oyu: 4.35 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar