Sigortacılık Haberleri
Neler Oluyor?

Bireysel Emeklilik Sistemine Yeni Düzenleme

Bireysel Emeklilik Sistemine Yeni Düzenleme Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili olarak ani bir gelişme yaşandı. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde otomatik katılım yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. BES’te cayma hakkını kullanan 3 yıl içinde tekrar siteme geri dönebilecek bakanlık ise bu süreyi 5 yıla kadar uzatmış olabilecekler.

Bireysel Emeklilik Sistemine Yeni Düzenleme Çalışanların işverenleri aracılığıyla otomatik olarak emeklilik planına dahil edilmesine ilişkin olarak esasları belirleyen yönetmelikte yapılan değişikliğe göre yer alan haberde ise, Hazine ve Maliye Bakanlığı bu süreyi bir yıla kadar azaltabilecek veya 5 yıla kadar artırabilmiş olacaklar.

EMEKLİLİKTE 45 YAŞ TESPİTİ: Emeklilikte ise yeni bir güncelleme geldi. Yönetmeliğin 8. maddesine eklenen maddelere göre, çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde, emeklilik planına dahil edilmeleri gereken takvim yılının ilk günü esas alınacak.Bu maddenin yayım tarihi olan bugün itibarıyla emeklilik planına dahil edilmesi gereken çalışanların 45 yaşını doldurup doldurmadığının tespitinde ise yapılan incelemede 1 Ocak 2017 tarihi esas alınmış olacak.

18 YAŞINI DOLDURMUŞ OLANLAR DA DAHİL EDİLECEK: İlgili kanunlar kapsamında çalışan sıfatını haiz olmak kaydıyla beraberinde 18 yaşını doldurmamış çalışanlar da yönetmelik kapsamında emeklilik planına dahil edilmiş olacak.

12 BİN TL DEVLET KATKISI ALABİLİYORDU: Asgari ücretin yüzde 26 yükselmesiyle beraber Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) yatırımcılarına da çok büyük katkı sağlamış oldu. BES’te devlet katkısı en fazla brüt asgari ücretin yüzde olarak 25’i kadar olabiliyor. 2018’te bir vatandaş gönüllü BES’te 24 bin 354 lira ve otomatik BES’te de aynı miktar kadar birikim yaparsa toplam 48 bin 708 liralık tasarruf karşılığında yılda 12 bin 177 lira devlet katkısı alabiliyordu.

16 BİN LİRALIK TEŞVİK VERİLEBİLECEK: 2019’da asgari ücret yüksek düzeyde yükselince 61 bin 392 liralık BES yatırımı karşılığında her vatandaşa devlet (bin TL otomatik BES bonusu ile birlikte) 16 bin 342 lirayı teşvik olarak vermiş olacak.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar