Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Basit Faiz nedir?

Basit Faiz Nedir Ne İşe Yarar?

Basit Faiz Nedir ? Bankacılık ve finans sektörünün en önemli kavramlarından biri olan basit faiz nedir ? Basit faizi hesaplamak için hangi işlemler yapılır ? Merak edenler için işte detaylar…

Basit Faiz ; bankada parası buluna birinin ana parası üzerinden hesaplanan faiz türüne denilmektedir. Mesela bir yatırımcının elinde 600 TL para var ise ve bu parasını herhangi bir bankaya yatırmışsa, bankanın verdiği faiz oranı da yıllık %10 civarında ise yıl sonunda alacağı para 660 TL olacaktır. Faiz olarak ödenen 60 TL basit faizdir. Tabi ki paranın bankada ne kadar kaldığı da çok önemlidir. Buna ise vade denilmektedir. Paranın vade süresine göre basit faiz oranları değişkenlik gösterebilir.

Basit Faiz Nasıl Hesaplanır?

Basit faiz oranı hesaplaması yapmak çok kolaydır. Alınacak faiz oranını hesaplayabilmek için bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler bankaya yatırılan ana paranın miktarı, bankaların verdiği faiz oranının miktarı ve ne kadar süre vadede kalacağıdır. Bu bilgilerin elde edilmesinin ardından ana para miktarı, faiz oranı ve vade süresini çarpıldığında basit faiz oranına ulaşmak mümkün olacaktır. Hesaplamalar genellikle bankalar tarafından yapılır. Vade sonunda kişilere verilecek olan toplam faiz miktarı ana paraya eklenmiş olacaktır. Vadeye koyulan ana paradan vade süresi boyunca harcama yapılmaz, aynı şekilde başka bir hesaba da aktarım yapılmaz. Vadede bulunan ana para üzerine para eklenmez. Böyle bir durum söz konusu olursa faiz bozulacaktır.

Basit faiz hesaplamalarında bazı terimler de vardır. Bu terimlerin anlamlarını bilmeden hesaplama yapmak da imkansız olacaktır. Basit faiz hesaplamalarında c harfi sermaye kelimesini ve oranını temsil eder. C, harfinin görüldüğü yere ana para miktarı yazılır. P harfi ise faiz oranı miktarıdır. P harfinin bulunduğu bölgelere bankanın verdiği faiz oranı yazılır. Bir diğer önemli kısaltma da t harfidir. Basit faiz hesaplamalarında t harfinin görüldüğü yere vade zamanı yazılır. Z harfi ise toplamda elde edilen faiz tutarı demektir. Genellikle yapılan hesaplamaların sonucunda kullanılmaktadır. Basit faiz almak isteyen yatırımcılar, bankaların faiz oranlarını çok iyi araştırmalıdır.

Basit Faiz Nedir ?

Bankacılık ve finans sektörünün en önemli kavramlarından biri olan basit faiz nedir ? Basit faizi hesaplamak için hangi işlemler yapılır ? Merak edenler için işte detaylar...

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar