Araştırma İncelemeBankacılık
Neler Oluyor?

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Son dönemlerde gerek televizyonlar gerekse sosyal medya üzerinde çıkan reklamlarla, bankalarla uzun zamandır ilişiğini kesmiş olan birçok kişi bankada para unutmuş olma ihtimaline karşın birtakım arayışlar içerisine girmektedir. Bankada unutulan para sorgulama olayı da, bu durum nedeniyle en çok yapılan arayışlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Zamanın hesap açmış, bu hesaba belirli bir miktar yatırmış veyahutta bu hesaba belirli bir süre para gelmiş ancak hesap sahinin bu durumla ilgili haberi olmadığı için unutmuş olan kişilerin sayısı hayli fazla diyebilmemiz mümkündür. Bu durumda ise kişilerin gerekli olan sorgulamaları yapıp, eğer hesaplarında para varsa, paralarını geri almaları gerekmektedir. Bankalar belirli bir süreden sonra konuyla ilişkili olarak hesap sahibini arasa da, hesap sahibinin bilgilerinin güncel olmaması, haliyle bu paranın da belirli bir müddet sonra zaman aşımına uğrayabilmesine neden olmaktadır.  Peki, bankadan unutulan para bir müddet sonra ne oluyor?

Bankadan Unutulan Paraya Ne Oluyor?

Bankada Unutulan Paraya Ne Oluyor?
Bankada Unutulan Paraya Ne Oluyor?

Bankada unutulan para sorgulama işlemi yaptınız ve paranın banka hesabınızda değil de, bambaşka bir yerde olduğunu gördünüz. Bu konuda yapmanız gereken, panik yapmamak ve hemen bankadan unutulan para sorgulama sayfasına girmek, bu konuda neler yapacağınızı öğrenmektir.

Ülkemiz yasaları gereği, bankada unutulan para 10 yıl kadar bir süre sonra TMSF’ye aktarılmaktadır. Sonrasında ise yasal prosedürler devreye girmekte ve gerekli olan işlemler uygulanmaktadır. Öte yandan yapılan araştırmalar sonucunda bankada unutulan paraların, azınsanmayacak kadar çok olduğu görüldü. Haliyle bu durum TMSF’nin harekete geçmesine ve bu konuyla ilgili bir çalışma yapmasına neden oldu.

TMSF bankada unutulan ve kendi bünyesine aktarılan paralarla ilgili olarak bir liste hazırladı. Sonrasında ise kendi sitesi üzerinden, bu sorgulamaların yapılmasına ve bankada parasını unutanların, ne kadar para unuttuklarını görmelerine olanak tanıdı.

Şuan için bankada unutulan para sorgulama sayfasına yönlenmek adına buraya tıklamanız yeterli olacaktır. 

Bankada unuttuğum param var mı?” sorusunun cevabını öğrenmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken anında bu sayfaya girip, isim soyisim bilgilerinizi gerekli olan kutucuğa girmeniz gerekmektedir. Hemen ardından doğrulama kodunu girmeli, sonrasında ise “ARA” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Önemli Uyarı: Bankada unutmuş olduğunuz parayı sorgularken, sistemin T.C. Kimlik Numarası’na göre sorgu yapmaması, birtakım yanlış anlaşılmalara sebep olabilmektedir. Aynı ad ve soyada sahip olan kişilerin listede adlarının çıkabilmeleri söz konusu olan bir durumdur. Böyle bir durum nedeniyle karışıklık yaşamak istemeyen kişiler, hemen ekranda çıkan doğum bilgileri ve yine ekranda bulunana diğer bilgileri kontrol etmelidir.

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?
Bankada Unutulan Para Nasıl Geri Alınır?

Bankada unutulan para sorgulama işleminden ziyade, bankada unutulan paranın nasıl geri alınacağı daha önemli bir konudur. Bu konuyla ilgili olarak genel anlamda “Bankada unutulan para nasıl geri alınır?” sorusunun çok daha fazla sorulduğu görülmektedir.

Günümüzde bu paraların artık geri dönüşü olmadığını ve birçok kişinin bu paraları geri alamayacağı yönünde dedikodular sıklıkla ortalıkta dolaşmaktadır. Bu durum ise haliyle bankada parasını unutan kişilerin birtakım sıkıntılar yaşamalarına neden olmaktadır. Bankalarda parasını unutan kişiler, öncelikle bankada unuttuğu para olup olmadığının sorgusunu iyi bir şekilde gerçekleştirmelidirler. Sonrasında ise ilgili banka şubesine gitmeli ve görevlilere durumu aktarmalıdırlar. Kişiler bu durumu aktarmalarının ardından, nüfuz cüzdanları ile bu paranın geri dönüşünü sağlayabilmektedirler.

Tekrar uyarmak isteriz ki, bankada unutulan para sorgulama işlemi yaparken, bilgilerin doğru olduğunu ve yine bu bilgilerin kesin olarak size ait olduğunu iyi bir şekilde tespit etmeniz gerekmektedir. Aksi halde beklediğiniz sonuçları alamamanız söz konusu olabilmektedir.


Erkan Akdağ

Finanspara Piyasa Araştırmacısı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar