Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Arz Nedir?

Arz Nedir? Ne İşe Yarar?

Arz Nedir? Genellikle işletmelerde kullanılan bir terim olarak bilinen arz nedir ? Arz kelimesi denildiği zaman akıllara gelen ilk kelimelerden biri de taleptir. Sözlük anlamına bakıldığı zaman iki kelimenin de oldukça zıt kavramlar olduğunu görmek mümkün olacaktır.

Arz, kelimesi günümüzde ekonomik bir anlam taşımaktadır. Yani bir firma ya da kurumun, piyasa koşullarına göre belirlemiş oldukları fiyatlarla, satmak üzere ürettiği mallara arz denilmektedir. Bu noktada piyasanın belirlemiş olduğu faktörlere uygun bir şekilde davranmak çok önemlidir. Çünkü yüksek fiyatlı mallar, her zaman yüksek maliyet demektir. Yüksek maliyetli ürünlerin satışı da düşük maliyetlere göre çok daha fazla olacaktır. Bu da piyasa durumu ve arz arasında doğru bir orantının söz konusu olduğunu göstermektedir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki bir mala talebin çok olması için arz edilen miktarlarında cüzi olması şarttır.

Arzı Ne Etkiler ?

Piyasa durumu ile doğru orantılı bir şekilde ilerleyen arz, bazı durumlarda farklı sonuçlar doğurabilir. Fakat, arzı etkileyen faktörler iyi bir şekilde kavrandığında ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunun da önüne geçilmiş olacaktır.

Malın Fiyatı: Bir işletmenin üretmiş olduğu malın piyasa koşullarındaki fiyatı çok önemlidir. Aynı mal daha ucuza satılıyorsa, ucuz olan yer daha fazla kar elde edecektir. Bu nedenle şirketler ürettikleri ürünlerin fiyatlarını piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak belirlemelidir.

Üretim Faktörü Fiyatları : Bir malı üretmek kadar, üretim sürecinde harcanan emek ve masraflarda çok önemlidir. Bu da arzı çok fazla etkiler. Bu nedenle üretimde kullanılan makineler ve masraflar fazla ise arz daha az olacaktır. Bu da üretim miktarının azaltılmasına sebebiyet verir.

Ülkenin teknolojik durumu : Bir malı üretmek için ne kadar emek harcanıyorsa o kadar maliyetli olur. Teknolojik durum gelişmişse daha hızlı üretim gerçekleşir. Maliyetin de düşmesi ile birlikte arz artar ve üretim ve kar fazlalaşır.

Fiyat beklentileri : Genellikle firmalar geleceğe yönelik düşünürler. Bu nedenle fiyat politikası bu durum göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Fiyat ne kadar uygun, üretim ne kadar hızlı ve kaliteli ise arz o kadar artar.

Arz Nedir?

Arz Nedir?Genellikle işletmelerde kullanılan bir terim olarak bilinen arz nedir ? Arz kelimesi denildiği zaman akıllara gelen ilk kelimelerden biri de taleptir.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar