Editörün SeçtikleriEkonomi Haberleri

Altının fiyatı ne olur?

Altının fiyatı ne olur?

Altının fiyatı ne olur? ABD verilerinden tarımdışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalmasına rağmen ortalama saatlik ücretler verisinin 2009 yılından sonraki en yüksek seviyeye çıkması, ABD ekonomisinin Fed’in faiz artırımlarına 2017 yılında da devam etmesi için yeterince toparlandığına işaret etti.

 

Altının fiyatı yükselir mi?

Verilerin ardından dolar endeksinde ve ABD 10 yıllık tahvil getirisinde yaşanan yükseliş, altın fiyatlarının günü %0.63 düşüşle kapatmasında etkili oldu. Ancak altın fiyatları haftalık bazda %2.2 değer kazanmayı başardı.
Ons/Altın, güçlü dolar etkisi ile geçtiğimiz aylarda 1305.50 seviyelerinden başlayan ciddi bir satış dalgası etkisinde hareket etmekteydi. (1305.50 seviyesi altın için önemli bir direnç seviyesidir.)Bu hareketini ta ki aralık sonuna yaklaşana kadar devam ettirdi.. 33 günlük aşağı yönlü hareketin sonucunda Altın/Ons fiyatları 1130.00 seviyelerine kadar geriledi. Bunun en büyük sebebi ise güçlü dolardır. Sonrasın da oluşan siyasi, jeopolitik belirsizlikler ve Çin de ki fiziki altına olan talebin artış göstermesi sonucu . Ons 1130.00 seviyesinden gelen kar realizasyonu ve tepki alışları altının 33 günlük aşağı yönüne Aralık ayında bir ara vermiştir. Altını günlük grafikte inceleme yaptığımızda bir geri çekilme hareketini içinde olduğu gözlemlenmektedir. Bu geri çekilme hareketi fibonanci geri çekilme seviyelerinden biri olan %23 seviyesine ulaşmış ve aşmış durumdadır. Bu seviye çok önemli olmakla berber bize hareketin ne kadar kalıcı olacağını göstermektedir.

Altının fiyatı ne olur

Fibonanci geri çekilmesinin %23 seviyesi Ons/Altın 1173.30 fiyatına tekâmül etmektedir. Şuan için bu seviye altın için kritik bir destektir. Eğer bu destek önümüzdeki günlerde kırılır ise Ons da aşağı yönlü hareket devam edecektir. Böyle bir durumdaki altın/ons ilk hedef ve destek seviyesi 1121.80 de olacaktır. Buranında geçilmesi durumda ise altının ilk hedefi 1030.50 olacaktır.

ABD tarafında gelen veriler Ons/Altın yükselme eğilimini bir nebze yavaşlattı ve karışık bir seyir izlemeye başladı. Buna rağmen halen altında yukarı yönlü hareket devam etmektedir. Ons/Altın fiyatları aşağıda 1173.30 seviyesini kırmadığı müddetçe yönü yukarı ve hedefi ilk olarak 1204.35 buda fiabonanci geri çekilmesinin %38 seviyesidir. Altında izlenmesi gereken seviyelerdir. Aşağıdaki altının haftalık grafiğinde görülebileceği gibi 1130.50 ciddi bir dönüş hareketi mevcuttur. Bu hareket, MACD diplerinde uyuşmazlığa sebep olmuştur ve artan siyasi belirsizlikler ile güvenli liman olan altında güçlü bir yukarı yönlü hareketin başlaması muhtemel görünmektedir. İlk hedef olarak yukarıda 1204.35 daha sonrasında ise 1230 ve 1255 seviyeleri izlenmelidir.

Altının fiyatı ne olur?

Altının fiyatı ne olur

Eğer bu hareket geri çekilme sıfatından çıkıp trendde döner ise yüksek kazançlı bir trend olacaktır. Çünkü 2011 yılından beri düşüş trendinde olan altın ilk defa ciddi bir trend dönüş hareketi içerisine girmiş olacaktır. Bundan dolayı yerli yabanci traderların dikkati ons /altına dönmeye başlamıştır. Önümüzdeki günlerde yukarıda belirttiğim seviyeler arasında ciddi hareketlerin olmasını beklemekteyiz. Destek ve Direnç seviyelerinin kırılmaları konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü yukarıda belirttiğim seviyelerde birçok trader ve banka işlem yapacaktır sahte kırılmalar olması yada sert kırılmaların meydana gelmesi çok olasıdır. Bundan dolayı bu seviyelerde işlem yapar iken çok dikkatli olunması gereklidir.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar