Dünyadan

Yabancıların faiz beklentisi

 

Yabancıların faiz beklentisi

 

Dünyada Yabancı ekonomistler Merkez Bankası’nın bugünkü toplantısında ise faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini belirtilmiş olundu. Ekonomistler indirim için Temmuz ayını belirtmiş oldular.

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugünkü toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceğini, Eylül ayında faiz oranlarını indirmeye başlayacağını sözlerine ekledi.

Hungerland, TCMB’nin faiz oranlarını sabit tutacağını, enflasyonun yeterince düşük olmadığını işaret ederek, TCMB’nin, enflasyon yeterli seviyede azaldığı zaman faiz oranlarını düşürebileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar ki zamanda Türkiye’de politik ortamın kırılgan olacağını belirten Hungerland, böyle bir ortamda para politkasında herhangi bir esnekliğe gitmenin yanlış olacağını açıklarken, faiz oranlarını indirmenin piyasaları da yanlış yönlendirebileceğini sözlerine ekledi. Hungerland, TCMB’nin faiz oranlarını Eylül ayında indirmeye başlayacağını altını çizdi.

Yabancı yatırımcı Cumhurbaşkanlığı seçimini fiyatladı

‘FAİZİN DÜŞMESİ İSTİKRARI BOZABİLİR’

IHS Global Insight Türkiye Ekonomisti Andy Birch de TCMB’nin faizlerde indirime gitmeyeceklerini, enflasyon yeterli rakama gerileyene kadar faiz oranlarının azalmayacağını, faiz oranlarının şu anda indirilmesi durumunda piyasalardaki istikrarın bozulabileceğini belirtti. Birch, TCMB’nin piyasaya likidite sağlamaya çalışacağını ancak bunu faiz rakamlarıyla oynayarak yapmayacağını ifade etti.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar