Dünyadan

Yabancı yatırımlar geliyor

dolar

Türkiye ile Amerika arasındaki ticari ilişkilerin ilerlemesinde ve gelişmesinde önemli rol oynamakta olan  Türk Amerikan İşadamları Derneği’nin (TABA/AmCham) başkanlığına 5 Haziran’da seçilen Zeynep Dereli, yaz dönemi ve seçim gibi dönemsel sebeplerle yatırımlarda ‘bekleme politikası güdüldüğünü’ açıklamasında bulundu.

Bu durumun siyasi bir tavır olmadığına dikkat çeken Dereli “Kimse Türkiye’den çekilmedi. Tam tersine büyük yatırımlar yapmak istiyorlar. ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker, sonbaharda yeniden Türkiye’ye gelecek. Pritzker, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomiye girmesi konusunda Türkiye’ye tam destek verdiklerini belirtmişti. Bunlar olumlu gelişmeler” yorumunu açıklamasında bulundu.

Irak, Suriye etkiledi

Geçtiğimiz akşam basınla bir araya gelmekte olan Dereli, ABD Ticaret Odası Başkanı Tom Donohue’nun da eylülde Türkiye’ye geleceğini de belirtti. Dereli, Suriye ve Irak’ta yaşanan şiddetli çatışmalar göz önüne alındığında Türkiye’nin yabancı yatırımcıların gözünde ‘güvenli liman’ algısını koruduğunu sözlerine ekledi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar