Dünyadan

Volkswagen her müşterisine 5 bin dolar ödeyecek

Volkswagen her müşterisine 5 bin dolar ödeyecek

 

Volkswagen’in ABD yönetimiyle anlaşmaya varmış olduğu ve emisyon hilesi nedeniyle etkilenen müşterilerine 5 bin dolar ödeyeceği açıklaması yapıldı.

 

 
Egzoz gazı skandalıyla ABD ile başı dertte olan bunun beraberinde ise Alman otomobil devi Volkswagen, son anda ABD’li kurumlarla anlaşmış oldu. Welt Online’ın bildirdiğine göre, VW’ye tanınan sürenin dolmasına kısa bir süre kala, başta ABD adaleti, ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA), Kaliforniya Çevre Dairesi (CARB) ve ilgili kurumlar arasında uzlaşmaya varılmış olundu.

 

 

Dava açılmasının önüne geçildi

Detaylar tam olarak belli olmamakla birlikte anlaşma gereğince yapılan, ABD’de söz konusu programla donatılmış VW marka dizel araç alanlara 5 bin Dolar tazminat ödemesi sağlanacak. Ayrıca VW, otomobillerin geri çağrılması ve gerekli donanımların takılması sebebiyle oluşacak masrafları karşılayacak, yüklü miktarda ceza ödeyecek ve çevre konusunda gerekli önlemleri alacak. Bunun karşılığında ise, VW aleyhine dava açılmayacak.

 

Süre Perşembe günü saat 17:00’da doluyordu

Welt Online, anlaşmanın detaylarının Perşembe günü öğleden sonra ilgili hakim Charles Breyer tarafından San Francisco’da açıklanacağını duyurdu. Breyer’in anlaşma sağlanması konusunda VW’ye Perşembe günü saat 17:00’ye kadar süre tanıdığı, anlaşma sağlanamaması durumunda Breyer’in VW’ye karşı yaz aylarında dava açmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Dünya çapında yaklaşık 11 milyon aracı özel bir programla manipüle eden VW’nin, ABD’de 600 bin dizel otomobilin emisyon değerleriyle oynadığı ortaya çıkmıştı bilgisi yer aldı.

Söz konusu anlaşmanın, Avrupa’da satılan milyonlarca dizel otomobil için de baz olarak alınacağı belirtilmekte olduğu gözlendi.

[poll id=”2″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar