Dünyadan

Türkiye’ye büyük fatura

 

Türkiye’ye büyük fatura

 

 

Off-shore’cuların şimdiye kadar Türkiye’ye maliyeti 300 milyon lirayı bulurken bununla beraber, bu rakamın 1,5 milyar liraya çıkabileceği tahmin edilmekte.

 
Panama merkezli dünyanın en büyük dördüncü olarak off-shore hukuk ve danışmanlık firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık olarak ise 11,5 milyon belgenin sızdırılmasının ardından gözler tüm dünyada off-shore hesaplara çevrilmiş olundu. Panama‘daki off-shore bankalara para yatıranlar vergi kaçırmakla itham edilmekte iken, Türkiye’deki mahkemeler Türk off-shore’cuları mağdur olarak görerek bunun beraberinde ise, zararlarını Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) ödettiriyor. Böylece Türk off-shore’cular, yurtdışındaki off-shore bankalarda kaybettikleri paralarını almakla kalmamakta; zararları, mahkeme kararlarıyla ana paralarının 6 katını bulan faizlerle de karşılanabiliyor.
Türkiye’nin Kıbrıs başta olmak üzere vergi cenneti ülkelerdeki off-shore bankalarda parası buhar olanlara şimdiye kadar ödemiş olduğu bedel 300 milyon lirayı buldu. Bir üst düzey TMSF yetkilisi, Yargıtay kararını değiştirmezse bununla beraber yurt dışındaki off-shore’larda parasını kaybedenlere yapılacak ödemelerin 1,5 milyar lirayı bulmasının beklendiğini söylemiş oldu. Vergi cenneti diye tabir edilmekte olan Panama, Kıbrıs ve benzeri ülkelerde kurulan off-shore bankaların en yüksek faizi verebildiğini, çünkü bankacılık masraflarının daha düşük olduğunu aktaran yetkili, Türkçe’de “kıyı bankacılığı” diye tercüme edilen off-shore bankaların vergi cenneti diye tabir edilen söz konusu ülkelerde ya hiç vergi ödemediğini ya da çok az vergi ödediklerini anımsatmış oldu.

 

[poll id=”2″]

Doları olanlar dikkat


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar