Dünyadan

Türkiye’ye büyük fatura

 

Türkiye’ye büyük fatura

 

 

Off-shore’cuların şimdiye kadar Türkiye’ye maliyeti 300 milyon lirayı bulurken bununla beraber, bu rakamın 1,5 milyar liraya çıkabileceği tahmin edilmekte.

 
Panama merkezli dünyanın en büyük dördüncü olarak off-shore hukuk ve danışmanlık firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık olarak ise 11,5 milyon belgenin sızdırılmasının ardından gözler tüm dünyada off-shore hesaplara çevrilmiş olundu. Panama‘daki off-shore bankalara para yatıranlar vergi kaçırmakla itham edilmekte iken, Türkiye’deki mahkemeler Türk off-shore’cuları mağdur olarak görerek bunun beraberinde ise, zararlarını Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) ödettiriyor. Böylece Türk off-shore’cular, yurtdışındaki off-shore bankalarda kaybettikleri paralarını almakla kalmamakta; zararları, mahkeme kararlarıyla ana paralarının 6 katını bulan faizlerle de karşılanabiliyor.
Türkiye’nin Kıbrıs başta olmak üzere vergi cenneti ülkelerdeki off-shore bankalarda parası buhar olanlara şimdiye kadar ödemiş olduğu bedel 300 milyon lirayı buldu. Bir üst düzey TMSF yetkilisi, Yargıtay kararını değiştirmezse bununla beraber yurt dışındaki off-shore’larda parasını kaybedenlere yapılacak ödemelerin 1,5 milyar lirayı bulmasının beklendiğini söylemiş oldu. Vergi cenneti diye tabir edilmekte olan Panama, Kıbrıs ve benzeri ülkelerde kurulan off-shore bankaların en yüksek faizi verebildiğini, çünkü bankacılık masraflarının daha düşük olduğunu aktaran yetkili, Türkçe’de “kıyı bankacılığı” diye tercüme edilen off-shore bankaların vergi cenneti diye tabir edilen söz konusu ülkelerde ya hiç vergi ödemediğini ya da çok az vergi ödediklerini anımsatmış oldu.

 

[poll id=”2″]

Doları olanlar dikkat


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar