Dünyadan

Türk bankalarına açıklama

 

Türk bankalarına açıklama

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Moody’s “Artan varlık teminatlı menkul kıymet ihraçları Türk bankalarının finansman profillerini güçlendirecek” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Moody’s yükselen teminatlı menkul kıymet ihraçlarının Türk bankalarının finansman profillerini güçlendireceğini açıklamasında bulundu.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada yer alanlar ise, “Önümüzdeki aylarda artma olasılığı olan Türk bankalarının teminatlı menkul kıymet ihraçları Avro piyasasındaki olumlu finansman koşullarının oluşturduğu ortamın da desteği ile toptan finansman maliyetlerinin azalmasına neden olabilir” ifadelerine yer verildi.
Moody’s’in Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Analisti Simone Zampa, “Daha fazla akışkan olan bir teminatlı menkul kıymet piyasası, Türk bankalarının vade uyumsuzluğunu azaltmasına, finansman kaynaklarını çeşitlendirmesine ve toptan finansman maliyetlerini azaltmasına yardımcı olur.” sözlerine ekledi.

Moody’s’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon ise “Konut kredileri Türk bankalarının kredi itibarı en yüksek varlıkları. Bunlar teminatlı menkul kıymetler için ilerleyen dönemde ana teminat kaynağı durumunda olacak. Sağlam konut kredisi taahhüt standartları ve Türkiye’nin elverişli demografik yapısı bu kredi tipinin olası bir ekonomik gerilemeye karşı direncini destekliyor” ifadelerine yer verildi.

[poll id=”2″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar