TBMM Onayladı: Ormanlarda satışa konuluyor

0
145
TBMM Onayladı: Ormanlarda satışa konuluyor

TBMM Onayladı: Ormanlarda satışa konuluyor

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen maddeye göre yer alan haberde ise, ormanlar 5 yıl boyunca kullanılması için şirketlere satışı gerçekleşecek. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan bir orman kooperatifi yöneticisinin alıntısında “Ormanı alan holdingler artık kendi bölgelerine bırakın vatandaşı isterlerse ayıyı bile sokmazlar” diye belirtmiş oldu.

Orman alanları için yeni düzenleme: Yerleşimlerin önü açılıyor

Ormanlardaki canlı, dikili ağaçları da ‘orman ürünü’ kabul edilip satışa sunulmasıyla Türkiye’deki ormanlar büyük şirket ve holdinglere 5 yıl süreyle satacak. Söz konusu madde, muhalefetin eleştirilerine rağmen Meclis’ten geçtiği belirtildi.

Yeni düzenlemeyle beraberinde ise, artık ormanlardaki canlı ve dikili ağaçlar ‘orman ürünü’ sayılarak piyasaya sunulacak. Bugüne kadar bir ağacın orman ürünü olabilmesi için Orman Genel Müdürlüğü tarafından işlenip ‘tomruk’ haline getirilmesi gerekiyordu.

Karamollaoğlu’ndan özelleştirme tepkisi: Beyaz AK Partili adam beton ve asfaltın yenmediğini anlayacak

Tasarının Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen 13. maddesine göre, artık Orman Genel Müdürlüğü ormanları gençleştirmek ya da seyreltmek amacıyla orman ağaçlarını kendisi kesip, işleyip satmayacak. Bunun yerine ise, seyreltme veya gençleştirme yapmak istediği ormanları ihaleyle en çok parayı veren şirket ve holdinglere 5 yıllığına tahsis edecek. Tahsis süresi bittikten sonra aynı firma aynı yeri eğer isterse tekrar alabileceği gibi daha verimli gördüğü başka bir ormanlık alanı da yine ihaleyle 5 yıllığına alabilecek. Ormanı ihaleyle alan şirketler, önceden işaretlenmiş canlı ağaçları diledikleri zaman kesip diledikleri gibi işleyecek ya da satacaklar.

0
like
0
love
0
haha
0
wow
0
sad
2
angry

Facebook

Yorum

Finanspara Bültene kayıt olun!

Finanspara Bültenine kayıt olun piyasadan önce siz haberdar olun...

Başarılı bir şekilde bültene kayıt oldunuz :)

Hadi bir sorun oluştu :(

Bu yazıya önce siz yorum yapın

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin