Gündem

TBMM 2 Borca af getirdi

tbmm

EMLAK VERGİSİ BORCU İÇİN 18 VADE

AK Parti’li Hüseyin Şahin, CHP’li Rahmi Aşkın Türeli ve MHP’li Erkan Akçay’ın imzasıyla verilen önerge uyarınca ise, 2014’ün birinci taksiti de dahil olmak üzere emlak vergisi borçlarını ödemeyenlere ve ödeyemeyecek olanlara ise, peşin veya 36 ay içinde 18 taksitle ödeme imkanı sağlanmış olacak. Gecikme ceza ve faizleri silinecek ve enflasyon rakamında ise güncellenmekte olan anapara üzerinden ödeme sağlanacak. Çevre ve temizlik vergileri ile su borçları da aynı yöntemle tekrardan yapılandırılarak ödenebilecek durumda olacak.

SENDİKA YASASINDAN MUAFİYET OLACAK

Geçtiğimiz yıl çıkartılan sendikalar yasasında ise, bir işkolunda toplu sözleşme imzalamak için yüzde 3 ülke barajı belirledi. Baraj, 1 Temmuz 2016 tarihine kadar yüzde 1, 1 Temmuz 2018 tarihine kadar da yüzde 2 olarak uygulanacak olacak. Yüzde 3 oranı fiilen 1 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Meclis’te alt komisyonda kabul edilen önergeyle ise, Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) üyesi sendikalar için yüzdesel olarak 3 oranı kalıcı olarak yüzde 1 olarak belirlenmiş oldu. TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, düzenlemeye karşı çıkarken, işçi sendikalarının temsilcileri bu rakamın da yetersiz olduğunu, halen toplu sözleşme yetkisi bulunan bazı sendikaların yüzde 1 koşulunu yerine getiremediğini, bu sebeble onlara tümüyle istisna sağlanmasını istedi. Bazı sendikacılar, getirilen yeni düzenleme için Sendikalar sendika yasasından muaf tutuluyor diye espri yaptı.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar