Dünyadan

Rus Ekonomisinde Kriz

Dünyada ise ABD ve AB, Rusya’ya yaptırım yaparken, Rus ekonomisi kriz sinyalleri göstermekte.

Rusya’nın Kırım Özerk Bölgesi’nin Ukrayna’dan gitme kararını desteklemesine Avrupa Birliği ve ABD’nin yaptırımlarla cevap verirken, Moskova, Rus ekonomisinin kriz sinyalleri gösterdiğini belirtti.

Rusya Ekonomisinde kriz sinyalleri olduğunu belirten Ekonomi Bakan Yardımcısı Sergei Belyakov, bakanlar kurulunun, şirketlerin sırtına mali yük yüklemekten kaçınması gerektiğini, bunun yanlış bir yaklaşım olacağını dile sözlerine ekledi. Belyakov, Şirketlerden para alıp, daha sonra üretimlerini modernize etmelerini istemek mantıksız ve garip diye belirtti.

Rusya ise Soğuk Savaş’tan bu yanaki en büyük sorundan önce de Rus ekonomisi ise, tüketici talebinin, düşen yatırımlardaki açığı kapamasından ötürü 2009’dan bu yanaki en az büyüme ile karşı karşıyaydı bu durumda. AB maliye bakanları dün 21 Rus, Kırımlı ve eski Ukraynalı yetkilinin mal varlıklarını dondurup ve vize yasağı getirmişken Rusya, ABD Başkanı Barack Obama da 7 Rus yetkiliye yaptırım uygulamış durumda.

Ukrayna krizi, 2012’de yüzde 3.4 büyümesinin sonrasından  2013’te yüzde 1.3 büyüme göstermiş olan olan 2 trilyon dolarlık Rus ekonomini kısıtlamakta. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise 12 Mart’ta, geçtiğimiz yılki büyümenin yetersiz olduğunu ve mevcut görünüm ve hükümet tahminlerin de kendilerini tatmin etmediğini belirtti. Ekonomi bakanlığı, 2030’ya kadar yıllık yüzde 2.5 büyüme ortalaması yakalanacağı tahminleri arasında.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar