• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2170149,380
  % -0,74
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

RTA Laboratuvarları (RTALB) hissesinde neler oluyor?

RTA Laboratuvarları (RTALB) hissesinde neler oluyor?

Bilindiği üzere pandemi süreci ile beraber tanı kitleri üretmesi neticesinde büyük oranda prim yapan RTA laboratuvarları hissesi Borsa İstanbul’da son günlerde ciddi değer kaybı yaşayarak yatırımcılara en çok kaybettiren hisselerden biri.

Hisse 27 Ocak 2020 tarihinde 2,39 TL seviyesinden borsada işlem görürken 1 yıl içerisinde zirve seviyesi olarak 64,70 TL işlem gördü. Hissenin cuma günü kapanışı ise 26 TL oldu. Hisse cuma günkü kapanışı ile beraber son 3 ayda yatırımcılarına yüzde 38,53 kaybettirirken, son 6 aylık kayıp oranı ise yüzde 21,97 oldu. Ancak yıllık bazda bakıldığında bir yıl önceye göre hisse yüzde 997,05 primli durumda. Ancak elbette 1 yıl içerisinde değişen tek şey hissenin fiyatı değil. Covid-19 neticesinde meydana gelen pandemi ile beraber firmanın ürettiği tanı kitleri firmanın finansal tablolarına da büyük oranda katkı sağladı. Bu doğrultuda firma 2020/9 gelir tablosunda 58,72 milyon TL kar etti. Şirketin 2019/9 gelir tablosundaki karı ise 5,25 milyon TL idi.

Son Günlerde Neler Oldu?

Geçtiğimiz aylarda korona virüs vakalarının hızla artmaya başlaması, Sağlık Bakanlığının günlük vaka sayılarını açıklamaya başlaması ile beraber vaka sayıları 30 binin üzerine çıktı ve bu konuda devlet tarafından yeniden bir dizi önlemler alındı. Ancak bununla beraber Virüse dair aşının bulunması piyasalarda ciddi bir rahatlama yarattı. Vaka sayıları ve önlemler artsa dahi piyasa aşının bulunması ile özellikle pandemi döneminde oldukça değer kaybeden bankacılık, turizm gibi sektörlerde yer alan şirketlerde yer alan şirketler ciddi değer kazandı. Bununla beraber Borsa İstanbul 100 endeksi de rekordan rekora koştu.

RTA Laboratuvarları (RTALB) hissesinde ise aşı haberleri ile beraber aşırı bir satış meydana geldi ve hisse ciddi anlamda değer kaybetti. Bununla beraber vaka sayılarının yüksek olması, devlet tarafından alınan önlemler neticesinde hissenin değerleneceğini düşünerek yüksek seviyelerden maliyetlenen yatırımcılar ise ciddi anlamda zarara uğramış oldular.

İddiaya göre bu süreçte özellikle sosyal medya ve çeşitli haberleşme programları aracılığı ile örgütlenen yatırımcılar RTA Laboratuvarları iştiraki olan A1 Capital’in eski Genel Müdürü Murat Güler ile bir görüşme ayarlayıp hissenin düşüşü hakkında görüşmeler yaptılar. Yine iddiaya göre bu görüşme esnasında Murat Güler Twitter’da ciddi derecede takipçisi ve hayranı olan Umut Sarı’ya yönelik ithamlarda bulundu. Umut Sarı cuma günü Twitter hesabı üzerinden Murat Güler’e adeta savaş açtı ve hissede zararda olan yatırımcıları SPK önünde protesto etmeye davet etti. Yatırımcıların Twitter üzerinden verdiği tepkilerden bir diğeri ise RTA Laboratuvarları şirketinin genel müdürü konumundaki Enes Perçin’in “aşı gücümüze güç katacak biz hazırız” şeklindeki tweeti ile şirketin aşı çalışmalarında yer alabileceği hususunda yatırımcıları yönlendirme iddiası oldu.

RTALB Takas Analizi


Diğer taraftan şirketin takas analizleri incelendiğinde son bir aylık takas değişimlerinde Şirketteki yabancı payının arttığını gözlemleniyor. Buna göre son bir aylık takas analizinde Citibank’ın 332.937 lot Deutsche Bank’ın ise 132.605 lot alım yapmış olduğu görülüyor.

RTALB Aracı Kurum Maliyetleri

Öte yandan aracı kurumların 1 Kasım 2020 ile 24 Ocak 2021 tarihleri arasındaki maliyetlerine bakıldığında; alıcı tarafında olan Merill Lynch 585.703 lot ile maliyet 30,42 tl, İş Yatırım 412.292 lot ile maliyetinin 44,03 TL, Ak Yatırım’ın 187.878 lot ile maliyetinin 26,47 olduğu gözlemleniyor. Ancak belirtilen Yaklaşık 2,5 aylık süredeki bu alış maliyetlerinin tek başına bir anlam ifade etmeyeceği unutulmamalıdır. Bu veriler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmıştır.

Bütün bu gelişmeler ışığında yatırımcıların ilgisinin halen çok yüksek olduğu RTA Laboratuvarları hissesinin önümüzdeki hafta Borsa İstanbul’da nasıl hareket edeceği merakla bekleniyor.

Önemli not: Burada yer alan bilgiler hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayıp şirkete dair iddia niteliğinde olan, gerçekliği doğrulanmamış haberlerdir. Takasbank ve aracı kurum maliyetleri Foreks FX programı üzerinden alınmış olup doğruluğu teyite muhtaçtır. Anlık aracı kurum maliyetleri ve takas verileri için yatırımcıların Foreks FX, Matriks gibi programlar kullanması ve veri paketi satın almaları gerekmektedir.Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.