Dünyadan

Roubini tehlikeyi açıkladı

Roubini tehlikeyi açıkladı

 

Roubini tehlikeyi açıkladı. Çin’in barışçıl büyüme karakterinden vazgeçerek daha sert  bir yol izlemesi düşünmesinin dünya için en büyük tehdit olduğu belirtildi. İddianın sahibi “Kriz Kahini” lakaplı olan Ekonomist Nouriel Roubini. Project Syndicate internet sitesi için bir yazı belirterek Roubini’ye göre bu ihtimal, İsrail-İran arasındaki nükleer zenginleştirmeye dair anlaşmazlıktan sonra, Fas’tan Pakistan’a uzanan kuşaktaki kronik istikrarsızlıktan veya Rusya ile Batı arasında ortaya çıkabilecek ikinci bir soğuk savaştan daha tehlikeli olduğu belirtildi.

ADALAR MESELESİ BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

Çin’in Japonya ile Adalar konusunda yaşamış oldukları anlaşmazlığın 1. Dünya Savaşı öncesindeki İngiltere ve Almanya’ya anımsatılmasından çok rahatsız edici olduğunu belirten Roubini, tekrar bu durumun buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu açıklamasında sözlerine ekledi.

KAPANMAMIŞ YARALAR MEVCUT

Asya’da Çin, Japonya, Güney Kore, Hindistan ve diğer ülkeler arasında geçmişten gelmekte olan “kapanmamış yaralar” sebebiyle gerilim olduğunu belirten Roubini, bu gerilimi daha ciddi hale getirebilecek sebepleri de belirtti.

MİLLİYETÇİLİĞİN ARTIŞI

İlk  olarak Asya’daki seçimlerden öncekine göre daha milliyetçi liderlerin çıktığını açıklayan Roubini, Japonya’da Shinzo Abe, Çin’de Xi Jinping, Güney Kore’de Park Geun-hye ve Hindistan’da seçilmesi tahminen Narendra Modi’nin bunlara örnek olduğunu ekledi.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar