Dünyadan

Roubini den kriz uyarısı

 

Roubini den kriz uyarısı

Krizlerin kahini olarak bilinen ünlü ekonomist, Las Vegas’ta hedge fonların SALT konferansında küresel ekonominin önünde bulunmakta olan altı maddelik bir risk listesi çıkarmış oldu.

Kriz kahini olarak adlandırılan ekonomist Nouriel Roubini, geçen günlerde “kredi balonunun başındayız” belirterek küresel ekonomi için yaptığı uyarılara yenilerini belirtmiş oldu. Ünlü ekonomist, küresel ekonomi için yeni bir risk listesi açıkladı. Listenin başında Çin yer almakta. Bir diğer büyük risk ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yapacağı bir politika hatası olduğunu belirtmiş oldu.

New York Üniversitesinde görev yapan Profesör Fed’in uzun süreli düşük faiz politikasının ekonomiye destek olsa da kredi balonunu şişirdiği yolundaki açıklamalarının hemen sonrada tekrardan kötümser açıklamalar gelmiş durumda. Las Vegas’ta hedge fonların SALT konferansında konuşan Roubini, ekonominin önünde bulunan altı maddelik bir risk listesi belirtti.

Çin ve Fed’e dikkat edilmeli mutlaka

Listenin başında, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin yer almakta. Bazı kişilerin ülkede sert, bazılarının ise yumuşak düşüş yaşanacağına  söyleyen Roubini, “Ben ise zorlu, sert bir iniş bekliyorum” açıklamasını kullandı. Bu, 2016’ya kadar ekonomik büyümenin yüzde 6 ya da daha aşağı inmesi, bunun yanında kötü yatırım politikalarının devam etmesi anlamına gelmekte. Roubini, piyasaların henüz bu olasılığı fiyatlayamaya başlamadığını düşmekteler. Listenin ikinci sırasında ise yer alan Fed’den kaynaklanabilecek riskler var. Fed’in bir politika hatasının, örneğin gösterge faizi yüzde 3 gibi bir orana çıkarmasının hata olacağına dikkat çeken Roubini, Fed’in çıkış kapısına çok erken yönelebileceğini de sözlerine eklemiş oldu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar