Bankacılık

Reel faize geri mi dönüyoruz

erdem_basci

Burgan Bank Başekonomisti olan Haluk Bürümcekçi, ABD Merkez Bankası Fed’in normalleşmeye gittiği bu konjonktürde Türkiye’de reel faizlerin sıfıra düşmesinin düşük bir ihtimal olduğunu söyledi. “Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam edeceğini düşünmüyorum” diyen Bürümcekçi, yeni bir hareket için enflasyonun takip edileceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 7 -8 arasında seyretmesi, 2015’te ise yüzde 7’nin altına düşmesi beklentiler arasında. IMF’nin 2014 ve 2015 enflasyon beklentileri sırasıyla yüzde 7,77 olarak görüldü

Faizden, ileriki dönem enflasyon oranlarının düşürülmesiyle bulunan reel faiz, Türkiye’de şu anda yüzde 2,5 seviyelerinde bulunmakta. 10 yıllık tahvil faizinin reel getirisi ise yüzde 2 civarlarında yer almakta. Türkiye’de enflasyon ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 9,38 olarak açıklanmış durumda. Merkez Bankası da geçen hafta politika faizi olarak kullandığı repo faizini 50bp düşürerek yüzde 9,5’a çekmiş durumda.

HSBC’den Fatih Keresteci’de reel faizin yüzde 2,4 rakamında olduğunu belirtilmekte. “1 yıllık hazine bonosu %9.20 civarından işlem görmekte.
TCMB’nin en son ankete göre 1 yıllık enflasyon beklentisi (12 ay sonrası) %6.66. Bu durumda reel faiz 2.4 puan reel faiz var diyebiliriz.”

Keresteci kurda düşük seyir devam ettiği sürece faiz indiriminin devamının söz konusu olabildiğini de konusuna eklemekte. “Önümüzdeki donemde bu adımı tartışmaya devam edeceğiz ama görünen o ki, TCMB, TL bu seviyelerde kaldıkça ya da gevşedikçe, ölçülü faiz indirimlerine devam edecek. Bu kapsamda USDTRY’nin seyrine bakmak koşulu ile TCMB’nin Haziran’da da 50 baz puanlık faiz indirimine gitme ihtimali bulunuyor.”


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar