Forex Haberleri

Piyasaya Siyasi Gelişmeler Yön Veriyor

Veri akışının zayıf olduğu gün içerisinde Euro Bölgesi’nde cari işlemler dengesi takip edildi. Euro Bölgesi’nde Mayıs ayına ait mevsimsel etkilerden arındırılmış cari işlemler fazlası 19,5 milyar euro olarak açıklandı. Avrupa Merkez Bankası üyesi Weidmann yaptığı açıklamada ECB’nin fiyat istikrarını sürdürmek için görevini yaptığını, şu anki görevin aşırı uzun dönem düşük eflasyonu önlemek olduğunu söyledi. Kamu finansmanından dolayı faiz oranı artışını ertelemeyeceklerini belirten Weidmann, düşük faizlerin ek harcamaların maliyesinde kullanılmasının tehlikeli olduğunu açıkladı. Gün içerisinde yatay seyrin ön planda olduğu EURUSD paritesinde 1,3520 -1,3535 arasında işlemler devam ediyor. ABD tarafından gelecek veri akışının takip edileceği paritede aşağı yönlü işlemlerde 1,3520 destek seviyesinin kırılması durumunda 1,3480 yatay destek seviyesi oldukça önemli. 1,3520 seviyesinde tutunmanın devam etmesiyle göstergelein yükseliş yönünde sinyal vermeye başladığı paritenin bu seviyelerden talep bulması durumunda 1,3550 seviyesi hedeflenebilir.

Altın tarafına bakıldığında Malezya Hava Yolları’na ait uçağın Ukrayna sınırında düşürülmesi ve İsrail’in Gazze’ye askeri harekat düzenlemesi ile 1325 seviyesine sert yükselişin görüldüğü altın fiyatları 1310 seviyesine geriledi. Almanya Başnakanı Merkel Ukrayna – Rusya arasındaki gerilimle ilgili açıklama yaptı. Putin ile konuşmaya devam etmekten başka çarelerinin olmadığını belirten Merkel, Malezya uçağının düşürülmesi ile ilgili Rusya’nın sorumluluğunun olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Labrov ise yaptığı açıklamada şuan gerekli olan tek şeyin ateşkes olduğunu belirtti.

ABD tarafında veri akışının ve siyasi gelişmelerin takip edileceği altında gün içerisinde siyasi gerginliğin azalışına ilişkin açıklamaların devam etmesine paralel olarak geri çekilmenin devam etmesi durumunda 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1305 seviyesi ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1290 destek seviyeleri takip edilmelidir. Altının haftanın son işlem gününü 1315 direnci üzerinde kapatması durumunda hafta sonu riskine karşılık yükseliş gözlemlenebilir.  Böyle bir gelişme ile birlikte önümüzdeki hafta 1330 – 1353 direnç seviyeleri takip edilecektir.

IsikFX

IŞIK FX ARAŞTIRMA DEPARTMANI

www.isikfx.com


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar