Para piyasası

Piyasalardaki bomba

Dolar/TL geçtiğimiz gece bir ara 2.14 TL’nin üzerine yükseldi. Jeopolitik risklerden korkan yatırımcılar ‘güvenli liman’ altına için alımlara başladı.

Filistin topraklarını uzun süredir füzelerle bombalayan İsrail’in Gazze’ye kara harekatına başlayarak saldırılarını yeni bir boyuta taşıması piyasalarda sarsıntı olarak gerçekleştirdi.

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a gitmekte olan Malezya Havayolları uçağının Ukrayna’da düşürülmesi de küresel piyasalardaki satışları yükseltti bu durumda.

Küresel piyasalardaki satış baskılarıyla 2.14 lirayı da geçen dolar, bankalar arası piyasada da güne 2.1370 liradan başladı ve 2.14 liraya doğru hareketlendi. Uluslararası işlemlerde 2.1447 liraya kadar artan dolar, Türkiye’deki işlemlerde de 2.1395 lira ile 2.14 liraya dayanmış durumda.

YATIRIMCILAR ALTINA DOĞRU YÖNELDİ

Küresel piyasalardaki yatırımcılar Malezya uçağının düşmesiyle, Ukrayna kaynaklı risklerin artacağı endişeleriyle satışa geçerek paralarını güvenli liman sayılan altın ve ABD Hazine tahvillerine aktarmaya başladılar.

Ons başına 1300 doların altına gerileyen altın dün önce Ukrayna hava sahasında sivil Malezya Havayolları uçağının düşürülmesi sonra da İsrail’in Gazze’ye kara harekatına başlamasıyla 1324 dolara kadar çıktı.

İsrail’in Gazze’ye kara harekatına başlaması da, Ortadoğu’da jeopolitik risklerin yükselebileceği kaygılarıyla küresel piyasa oyuncuları üzerinde baskı oluşturulmuş olundu.

BORSADA DÜŞÜŞ TAHMİNLERİ

Diğer yandan borsa da güne yüzdesel olarak 1’in üstünde kayıpla güne başladı. Dünya borsalarının dün akşamki performansına paralel şekilde günlük yüzdesel olarak 1 oranında azalış yaşayan borsa 81 bin puanın altına düşmüş durumda. Gedik Yatırım piyasa notunda jeopolitik risklerin artmasıyla bugün piyasada eksi açılış beklendiğini açıkladı. Notta “BIST 100’de 80.500 noktasına kadar geri çekilmeler yaşanabilir. Yurtdışında gerginliklerinin artması durumunda satışlar hızlanabilir. Bu gibi durumların gerçekleşmesi olasılığı için 80.000 seviyesinin altına inilmesi durumunda pozisyonların bir kısmının kapatılmasını uygun bulmaktayız.” diye belirtildi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar