Para piyasası

Piyasalarda tedirginlik

Piyasalarda tedirginlik

 

 

Uluslararası piyasalar, Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın bu hafta gerçekleştireceği toplantılar öncesi satıcılı seyretti.

 
Hisse senetleri tüm dünyada, küresel arz fazlasının süreceğine ilişkin işaretlerin etkisi ile petrolde görülen düşüşle birlikte değer kaybetti. Yen değer kazandı ve bu durum, bu hafta Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) toplantıları öncesi yatırımcıların temkinli tutumunu yansıtıyor.
ABD petrol vadeli kontratları, Suudi Arabistan’ın Shaybah petrol sahasının genişletilmesini Mayıs ayının sonuna kadar tamamlamasına ilişkin planının etkisiyle, Cuma günkü kazançlarını geri verdi. Standard & Poor’s 500 Endeksi, tarihi zirvesine yaklaştıktan sonra üçüncü gününde ikinci defa düştü. Enerji şirketleri ve madencilik şirketleri ise Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki kayıplara öncülük etti. Petrol vadelileri, kısa bir süre kayıplarını sildikten sonra, New York’ta varil başına 43 doların altına gerilerken, ABD doğal gaz vadelileri 10 haftanın zirvesinen düştü. Yen, Cuma günü 2014’ten beri en sert düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından güçlendi.
Batı Teksas petrolü (WTI), Şubat ayında gördüğü 2003’ten bu yana en düşük seviyesinden toparlanırken, piyasanın doymuş olduğuna ilişkin işaretler sürüyor. Suddi Arabian Oil Co., plan hakkında bilgiye sahip iki kaynağa göre, Shaybah petrol sahasındaki genişlemeyi Mayıs sonunda tamamlayacak ve bunun sonucu, dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan toplam günlük 12 milyon olan üretim kapasitesini devam ettirecek. İran, uluslararası yaptırımların kalktığı Ocak ayından bu yana üretimi günlük 1 milyon varil artırdı ve küresel arz fazlasına katkıda bulundu. Petroldeki hareketler, hisse senetleri ve döviz piyasasında da bu yıl dalgalanmalar meydana getirdi.
Saxo Bank A/S emtia strateji müdürü Ole Hansen, “Bu durum, diğer OPEC üreticilerimin de üretimi artırmakta olduğu bir döneme denk geldi ve bu yüzden dikkatleri üzerine çekti,” dedi ve “Peetrol, sanayi metalleri ve diğer emtia için de önemli bir yönlendiric olarak kalmaya devam ediyor ve aynı zamanda diğer varlık sınıfları için de benzer konumda bulunuyor” şeklinde görüş bildirdi.
WTI yüzde 0.6 düşerek New York saati ile 07:44’te varil başına 43.50 dolara geriledi. MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.1 düştü. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1’lik bir kayıp yaşadı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düştü.
Petrol, Ortadoğu’daki üreticilerin üretimi artırmasıyla küresel arz fazlasının süreceğine dair işaretler ile beş ayın zirvesine yakın seviyede hafif değişti. Haziran vadeli Batı Teksas Petrolü, 43.50 dolar seviyesinde dalgalanmadan önce, Nymex piyasasında yüzde 2.1 kadar düşerek varil başına 42.81 dolara düştü.
Yen, yatırımcıların Japonya Merkez Bankası’nın hangi seviyede bir müdahelsinin yeni zayıflatacağına dair tahminlerini düşürmesiyle, yüzde 0.8 değer kazanarak dolar başına 110.90 seviyesine geldi.
Bloomberg Emtia Endeksi, Haziran vadeli altın kontratlarının yüzde 1 sıçrayarak ons başına 1,241.80 dolara gelmesiyle, yüzde 0.2 yükseldi. Gümüş ise yüzde 1.1 ralli yaparak 17.13 dolara geldi.
Piyasada dikkatler Çarşamba günkü Fed ve Perşembe günkü Japonya Merkez Bankası toplantılarına çevrildi. Fed’in Çarşamba günü sona erecek toplantıda faiz artırımına gitmesi beklenmezken, yatırımcılar, faiz artırımlarının hızı konusunda işaretlere bakacaklar. ABD’de aralarında Apple Inc., Amazon.com Inc. ve Boeing Co.’nun da olduğu önemli şirketler bilançolarını açıklayacak.
Singapur’da IG Asia Pte. piyasa stratejisti Bernard Aw, “Piyasa katılımcıları bu hafta risk için yeni faktörler arıyor,” dedi ve “Bol sayıda ekonomik veri ve iki merkez bankası toplantısı ile birlikte, katalizör bulmakta fazla sıkıntı olmayacak” şeklinde görüş bildirdi.

 

[poll id=”2″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar