Para piyasası

Piyasadaki hareketlilik sürecek

imkb

Türkiye de seçimlerin sonrasından bankacılık sektöründe olumlu hava oluşmakta gibi. Piyasada bir miktar rahatlama yaşadığını belirtmekte olan bir bankacı, siyasetin ekonomi ve piyasalar üzerindeki etkisinin erken genel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ne derece sorusuna bağlı olduğunu belirtti.

Seçim sonuçları incelendiğinde ise muhalefet partileri tarafından bir erken genel seçimin gündeme getirilmesi için neden olmadığını belirten bankacı, “Hükümet tarafından da böyle bir olasılık görülmüyor. Daha önce Başbakan Erdoğan, genel seçimler zamanında yapılsın Türkiye’ye yakışan bu” şeklinde açıklanmıştı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için de Başbakan aday olmayacaktır diye belirtilmişti. Çünkü daha daha güçlü bir halk desteğine sahip olan AKP bu desteği 8 – 9 puan kaybetmiş gözüküyor” diye vurgulanmıştı.

‘Merkez faizi sabitler’

Bu durumun hükümetin işini zorlaştırdığını ifade eden bankacı şöyle belirtildi:

“Hükümet kendi düzenlemelerini tekrardan gözden geçirerek Erdoğan’ın Başbakan olarak kalmasının yolunu açabilme olasılığı var. Bunlar çok net olmadığı için siyasi atmosfer gündemi meşgul etmiş olacak. Dalgalanma sürebilir. Döviz kuru ve faizde düşüş trendi beklemiyorum. Ağustos sonuna kadar piyasada hareketlilik sürecek.”

Seçim sonuçlarına verilen ilk tepkileri olumlu gören başka bir bankacı ise, sermaye akımlarının güçlenip güçlenmeyeceğinin görmek için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. Bankacıya göre Türkiye’nin önünde, 12 ay içinde çok önemli iki seçim var. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler. Sermaye hareketlerinin Türk Lirası’nı güçlendirme tarafında olduğunu belirten bankacı, bonu faizlerinde çok fazla yükseliş beklentiler arasında yer almıyor.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar